5 palestinezë vriten gjatë operacioneve të ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor

5 palestinezë vriten gjatë operacioneve të ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor

5 burra palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në katër incidente të ndryshme në Bregun Perëndimor të pushtuar, thonë zyrtarët palestinezë dhe izraelitë.

Tre burra, duke përfshirë dy vëllezër rreth të 20-tave, u qëlluan për vdekje gjatë përleshjeve gjatë natës me trupat izraelite pranë qyteteve Ramallah dhe Hebron, raportojnë mediat e huaja.

Ushtria izraelite tha se i katërti u qëllua pasi përplasi makinën e tij në një ushtare, duke e plagosur rëndë atë. I pesti thuhet se vdiq pas përleshjeve të reja pranë Ramallah në mbrëmje.

OKB-ja ka paralajmëruar se konflikti izraelito-palestinez është "përsëri në pikën e zemërimit" pas një përshkallëzimi të dhunës në Bregun Perëndimor dhe Izrael.

Forcat izraelite po kryejnë bastisje kërkimi dhe arrestimi pothuajse çdo natë në Bregun Perëndimor, ku të paktën 140 palestinezë janë vrarë këtë vit, shumica nga zjarri izraelit. Më shumë se 30 izraelitë janë vrarë gjithashtu mes një morie sulmesh me armë dhe thika nga palestinezët.

Jawad Rimawi, 22 vjeç dhe Thafer Rimawi, 21 vjeç, të cilët ishin studentë në Universitetin Birzeit, u vranë herët të martën rreth 16 km në veri-perëndim të Ramallah.

Burimet palestineze thanë se vëllezërit kishin vizituar një të afërm në fshatin Beit Rima ndërsa forcat izraelite kryenin një operacion në zonë. Ndërsa forcat u tërhoqën, shpërthyen konfrontimet me dhjetëra të rinj palestinezë, të cilët hodhën gurë dhe bomba, shtuan burimet.

Ministria palestineze e shëndetësisë tha se vëllezërit u qëlluan dhe u dërguan në spital, ku humbën jetën. Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se një "trazira u nxit nga një numër i të dyshuarve" gjatë një aktiviteti "rutinë" gjatë natës.

"Të dyshuarit hodhën gurë dhe bomba në drejtim të ushtarëve, të cilët u përgjigjën me mjete për shpërndarjen e trazirave dhe zjarr të vërtetë”, tha ai.

Mufeed Ikhlil, një 44-vjeçar, baba i gjashtë fëmijëve, u qëllua në kokë nga trupat izraelite gjatë përleshjeve gjatë natës me palestinezët që gjuanin gurë në Beit Ummar, rreth 10 km në veri të Hebronit, tha ministria palestineze e shëndetësisë. Ai vdiq në spital.

Tetë palestinezë të tjerë u qëlluan dhe u plagosën, sipas ministrisë. Trupat në automjete u sulmuan nga palestinezë të cilët "hodhën gurë dhe pajisje shpërthyese të improvizuara mbi ushtarët", shtoi ai.

Kryeministri i Autoritetit Palestinez në Bregun Perëndimor, Mohammed Shtayyeh, i quajti tre vrasjet një "krim të shëmtuar", ndërsa zëdhënësi i presidentit Mahmoud Abbas paralajmëroi se "vrasja e përditshme e palestinezëve është një shpallje lufte".

Një zëdhënës i grupit militant Hamas, i cili kontrollon Rripin e Gazës, tha se "përshkallëzimi i krimeve dhe terrorizmit të Izraelit do të përballet me një përshkallëzim të rezistencës".

Një zëdhënës i grupit militant palestinez Hamas, të cilët qeverisin në Rripin e Gazës, tha se “përshkallëzimi i krimeve të Izraelit do të pritet me përshkallëzim të rezistencës”. Sot pasdite ushtria izraelite tha se një burrë përplasi makinën e tij me një ushtar pranë Kokhav Yaakov, një koloni izraelite 2km në lindje të Ramallah.

“Policia izraelite në zonë e ndoqi sulmuesin dhe e neutralizoi”, thanë autoritetet.

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje