50 fëmijë shqiptarë të ngecur në kampin e Sirisë, familjarët i bëjnë thirrje qeverisë: Kthejini në shtëpi

Qytetarë të shumtë kanë dalë në protestë për 50 fëmijë shqiptarë të mbetur në kampet e Sirisë.

Këshilltarit i Kryetarit të KMSH-së, Ylli Gurra ka deklaruar se qeveria shqiptare ka përgjegjësi mbi qytetarët e saj dhe duhet që sa më shpejt të ndërhyjë për të rikthyer fëmijët shqiptarë në kampin e Sirisë, në shtëpinë e tyre.

"Çdo qeveri e çdo vendi ka përgjegjësi për qytetarët e vet. I lutem zotit që të gjithë këta familjarë, vëllezër dhe motra që kanë mbetur në Siri, të kthehen në shtëpitë e tyre.

Koha dhe dita e riatdhesimit të këtyre fëmijëve të jetë sa më e shkurtër. Që të shpëtojnë jetën e këtyre fëmijëve, pa hyrë në analizë për ekstremizmin. Thirrja e vetme është që të shpëtojmë fëmijët dhe qytetarët që kanë mbetur në kampin "Al Hawal".

Çdo kohë që kalon është humbja e fëmijëve tanë në Siri. Edhe ky do të jetë turpi më i madh i shqiptarëve", deklaroi Gurra.

Ndërsa qytetarë të shumtë i kanë bërë thirrje qeverisë që fëmijët e mbetur në Siri të kthehen në shtëpitë e tyre.

"Të harruar në Siri, kthejini fëmijët tanë në shtëpi", thuhet në posterin kryesor që mbajnë në duar protestuesit.

Sipas informacioneve për Report Tv, policia nuk i lejon protestuesit që të vendosin pankartën në pjesën e përparme të godinës së Kryeministrisë. Ata kanë mardhuar përpara Kryeministrisë dhe më pas policia u ka bërë thirrje që të shpërndahen. 

Pamje nga protesta e femiljarëve të fëmijëve të mbetur në kampin e Sirisë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën