59 kg kokainë nga Kolumbia në Portin e Durrësit, bllokohet anija, zhvendoset në Kalatën Nr.2, ruhet me polici! Marinarët s'lejohen të zbresin në tokë

59 kg kokainë nga Kolumbia në Portin e Durrësit, bllokohet anija, zhvendoset në Kalatën Nr.2, ruhet me polici! Marinarët s'lejohen të zbresin në tokë

Kokaina e kapur në portin e Durrësit

DURRËS- Anija 'Unistream' ku u gjetën 59 kg kokainë në Portin e Durrësit është zhvendosur në Kalatën Nr.2 dhe po ruhet me Polici. Report Tv mëson se anija është bllokuar dhe nuk lejohet që marinarët të zbresin në tokë deri në përfundimin e plotë të hetimeve.

Prej 16 Majit, kur kanë kaluar 10 ditë, ka asnjë person të arrestuar, anija është sekuestruar, ndërsa stafit të anijes i është ndaluar largimi nga Shqipëria. Burime nga grupi hetimor bënë me dije se pjesa më e madhe e qymyrgurit që ndodhej në bordin e anijes siç dhe shihet në foto, ishte porositur nga një kompani shqiptare që operon në biznesin e kromit.

Kokaina u gjet në hambarin e anijes "Unistream" me flamur të Antigua Barbuda nga Ishujt Karaibe. Ajo ishte e ndarë në 53 pako, në 2 çanta dhe deri më tani bëhet fjalë për 59 kg. Policia bëri kontroll me qen antidrogë, por nuk e pikasën kokainën, për pasojë deri tani është kontrolluar 80% e qymyrit.

Kjo nuk është hera e parë që kapet drogë në Portin e Durrësit. Hera e fundi ishte vetëm pak javë më parë, më konkretisht në 5 prill 1 kg heroinë, teksa ndër sasitë më të mëdha ka qenë ajo në janar ku u kapën 119 kg kokainë të ngarkuara me kamionët me banane.

Anija 'Unistream'

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli

GOLAT/ Ndicka rrëzohet në fushë, shtyhet Udinese - Roma! Inter lë festën e titullit për në derbi, ndalen Milani dhe Napoli