6 raste në pak muaj/ Kompania e Eduart Dautit kthehet në operator droge dhe nuk bllokohet nga prokuroria! Zbulohet si e vijoi aktivitetin pas arratisjes, në mes një grua me emrin Oksana Kajo

6 raste në pak muaj/ Kompania e Eduart Dautit kthehet në operator droge dhe nuk bllokohet nga prokuroria! Zbulohet si e vijoi aktivitetin pas arratisjes, në mes një grua me emrin Oksana Kajo

Eduart Dauti dhe kokainë e sekuestruar sot në Portin e Durrësit

DURRËS- E paprecedentë dhe komprometuese për autoritetet ligjzbatuese. Në vend të që të ishte sekuestruar dhe ‘ngrirë’ asetet, kompania e importit të frutave “ALBA EXOTIC FRUIT” e Eduart Dautit vijon të sjellë sistematikisht kokainë nga Ekuatori në Portin e Durrësit, duke u shndërruar kështu në një kompani droge. Ka mbetur vetëm që kompania “ALBA EXOTIC FRUIT” të shtojë si objekt në veprimtarinë e saj edhe shërbimin e trafikut të drogës! Sot u shënua rasti i gjashtë që në kontenierët e kompanisë “ALBA EXOTIC FRUIT”,  e ngarkuar me banane nga Ekuadori, gjendet kokainë. Në një hark kohor prej disa muajsh, mes bananeve të porositura nga kompania, kanë mbërritur në Portin e Durrësit, gjashtë ngarkesa me drogë, të llojit kokainë, duke e kthyer këtë aktivitet kriminal në një veprimtari pothuajse normale.

Duke e çuditshme dhe misterioze, se si ka mundësi që autoritetet ligjzbatuese, në rastin konkret SPAK, lejon që kompania “ALBA EXOTIC FRUIT”, të vijojë aktivitetin e importit të bananeve, duke kamufluar trafikun e kokainës. Policia kap ngarkesën e radhës së drogës, e referon në prokurori si zakonisht, ndërsa kompania vijon aktivitetin tregtar, miksuar me veprimtarinë kriminale. Javët e fundit, SPAK ka sekuestruar dyqane dhe apartamente të ish gjyqtarëve të nivelit të lartë, duke zbatuar ligjin anti-mafia, për shkak të mosjustifikimit të pasurive, ndërsa kompania “ALBA EXOTIC FRUIT” është dokumentuar për aktivitetin e trafikut të kokainës që në vitin 2019, e megjithatë vijon aktivitetin, duke i shpëtuar bllokimit.

Eduart Dauti është administratori dhe aksioner me 90 % i kompanisë “ALBA EXOTIC FRUIT”, me nipt: L12413011Q. Ndërkaq, 10 % të aksioneve i ka Barjon Gumeni, i cili është shfaqur në këtë kompani në vitin 2013. Barjon Gumeni u arrestua në 13 korrik të këtij viti, pas kapjes së ngarkesës së radhës prej 11 kg e 650 gramë kokainë në kontejnerin e kompanisë. Barjon Gumeni  ka ndryshuar emrin dhe është vëllai i Eduart Dautit, i ekspozuar më parë edhe në media. Teksa policia prangosi Gumenin, Eduart Dauti është arratisur dhe vijon të jetë në kërkim.

Pas arrestimit të vëllait dhe shpalljes në kërkim, për të vijuar administrimin e kompanisë, Eduart Dauti shton si administrator Ermal Arapin, i cili është arrestuar sot nga policia. Dauti ka autorizuar Oksana Kajon, për të kryer veprime në emër të tij, për të mundësuar shtimin e administratorit. Autorizimi mban datën 21 korrik 2021, një javë pasi gjykata la në burg Barjon Gumenin, i cili është shprehur se nuk ka lidhje fare me drogën e kapur. Një ditë më pas, në 22 korrik 2021, emërohet administrator Ermal Arapi. Ky i fundit, në 28 korrik 2021, autorizon sërish Oksana Kajon, për të kryer veprime në raport me kompaninë në emrin e tij.

Arapi e ndërmerr këtë veprim pasi në datën 23 korrik 2012, në kontenierët e kompanisë u gjetën 6.5 kilogramë kokainë. Ermal Arapi u arrestuar sot, ndërsa tashmë është Oksana Kajo ajo e cila është e autorizuar për të vepruar në emër të administratorit. E gjithë kjo veprimtari për të mundësuar vijimin e aktivitetit kriminal të kompanisë është zhvilluar ‘nën hundën’ e organeve ligjzbatuese.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kroaci/ Hyn në shtëpinë e të moshurave dhe qëllon me armë zjarri, humbin jetën 5 persona! Në pranga autori

Kroaci/ Hyn në shtëpinë e të moshurave dhe qëllon me armë zjarri, humbin jetën 5 persona! Në pranga autori