6 viktima dhe 257 të plagosur vazhdojnë operacionet e kërkim-shpëtimit

Foto ilustruese

Sipas të dhënave të fundit të (AFAD në Turqi janë regjistruar të paktën 6 viktima dhe numri i të plagosurve ka arritur në 257.

Gjithashtu është deklaruar se  ka pasur 67 pas-tronditje, 13 prej të cilave ishin me madhësi 4, pas tërmetit të orës 14:51  me epiqendër në Seferihisar në Detin Egje.

Sipas informacionit të parë të marrë nga Qendra e Koordinimit të Fatkeqësive Shëndetësore, u deklarua se 6 shtetas humbën jetën, 1 prej tyre u mbyt, dhe 257 u plagosën, përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit vazhdojnë në 12 ndërtesa të shkatërruara dhe të dëmtuara në Izmir.

Në deklaratë, për të përmbushur nevojat urgjente për strehim, çadra, batanije, shtretër, jastëkë dhe grupe liri u dërguan në rajon dhe Gjysmëhëna e Kuqe Turke dërgoi 54 pjesëtarë të personelit, 22 vullnetarë, 17 automjete, 10,282 pajisje të cilat  mund t'u shërbenin 25,500 njerëzve.

Ministria e Familjes, Punës dhe Shërbimeve Sociale,  deklaroi se 5 milion lira ndihma urgjente u dërguan në rajon.


Lajmi kryesor:

Tërmet 6.6 ballë në Izmir/ 17 viktima (2 në Greqi) e mbi 700 të plagosur! Nxirren gjallë nga rrënojat mbi 70 persona! Një qytetezë 'e pushtuar' nga uji (VIDEO)


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?×

Lajmi i fundit

John

Ylli Pata: Enigma e vizitës së Berishës në zyrën e Bashës më 13 qershor e pasojat e 'tërmetit' të shtatorit