60 mln euro hua nga banka e KiE për pandeminë, zv. ministrja Tomini: Blejmë vaksina dhe mjete të tjera për të luftuar COVID

Në Komisionin e Ekonomisë është shqyrtuar sot në ambientet e Kryesisë së Kuvendit projektligji për marrjen e një huaje në vlerën e 60 milionë eurove nga Banka e Zhvillimit të Këshillit të Evropës për pandeminë.

E pranishme në mbledhje ka qenë zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini. Ajo ka nënvizuar se shpenzimi i kësaj shume do të përqendrohet kryesisht në blerjen e vaksinave dhe mjete të tjera të domosdoshme.

"Ka për qëllim mbështetjen e qeverisë për të përballuar pandeminë COVID-19. Kjo vlerë prej 60 milionë eurosh ka për qëllim të ndihmojë qeverinë në blerjen e vaksinave, si mjeti i vetëm shpëtues për popullatën, do shërbej për mjete për bluzat e bardha, barna, kite reagent për pacientët me COVID-19, pajisje mjekësore, për përballimin e bonusit të mjekëve që trajtojnë COVID-19, dhe ndërhyrje në infrastrukturën spitalore", tha zv. ministrja.

Tomini bëri edhe një pasqyrë të situatës me COVID në vend.

"Gjatë javës së fundit niveli i incidencës ka pësuar rënie ashtu si edhe incidenca 2 javore. Kemi 200 raste për 100 mijë banor në dy javët e fundit. Mesatarja ditore e rasteve është 427 raste, dhe përqindja e pozitivitetit është 14%.  Vendin më të rëndësishëm të rasteve të konfirmuar është grupmosha 55-64 vjeç me 19%, 25-34 vjeç janë 17% e rasteve të konfirmuara dhe 16% janë raste të konfirmuara tek grupmosha 45-54 vjeç. Kemi në total 2 milionë 663 mijë vaksina, dhe janë aplikuar 2 milionë e 120 doza, ku rreth mbi 1 milionë janë doza të para. 74 mijë janë doza të treta. 47.3% është mbulesa vaksinale me 1 dozë dhe  42.6% e popullatës është vaksinuar me dy doza", tha ajo.

Lajm në përditësim...

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK

Basha: PD do të dorëzojë në Kuvend amendamente për të mbështetur SPAK