61 nxënës të helmuar në Postribë, flet pronari i kioskës: Unë vetëm kroasant dhe çokollatë kam. Sanduiçët i shiti burri me biçikletë (VIDEO)

Për helmimin e 61 nxënësve të shkollës “Adem Haxhia” në Postribë të Shkodër, pronari i dyqanit, që ndodhet afër shkollës thotë se biznesi i tij nuk shet sanduica dhe për këtë fëmijët nuk janë helmuar nga dyqani i tij.

Pronari i dyqanit thotë se në biznesin e tij, nuk ka shituar asnjëherë Fast-Food, por ka tregtuar vetëm krioasant dhe çokollatë.

"Në këtë kioskë më kanë akuzar se tragoj sanduica, por nuk tregtoj kurrë. Janë dy fast-foode të ura. Pyesin edhe fëmijët, nëse thonë se kamë shitur këtu sanduica, unë e pranoj. Unë nuk kam shitur kurrë sanduica.", -tha tregatari në prononcim për mediat. 

Është vërtetuar përmes analizave, se shkak është bërë prezenca e lartë e salmonelës në ushqimin që kishin konsumuar nxënësit, por sipas pronarit të dyqanit, sanduiçët që janë shituar afër shkollës janë sjellë aty me biçikletë nga një person tjetër.

Në foton e mëposhtme, duket një person me biçikletë, për të cilin pronari thotë se shet sanduiç.

Personi me biçikletë që pretendohet se shet sanduiç dhe ambientet e kioskës

Për këtë ngjarje, ka reaguar edhe Drejtori i Shëndetit Publik, Astrit Beci, i cili ka konfirmuar edhe njëherë se helmimi ka ardhur nga prezenca e bakterit te salmoneles në ushqim.

“Në momentin e parë, strukturat e njësisë vendore shëndetësor kanë kryer të gjitha analizat e nevojshëm për të parë shkakun e helmimit dhe nga analizat e 26 mostrave të marra, në masën 70% rezulton salmonela. Analizat janë dërguar në institucionin e Shëndetit Publik, analizat janë dërguar edhe në AKU. Nuk patën komplikacione nga rastet.”.-tha Beci.

Edhe drejtoresha e AKU-së në Shkodër, Hasije Sadria ka folur për rastin, ku ka sqaruar procedurat që janë ndjekur për të zbuluar shkakun e vërtetë të helmimit të 61 nxënësve.

Drejtoresha është shprehur se janë dërguar mostrat e ushqimit në Tiranë, për t’u analizuar dhe po priten përgjigjet e tyre.

 “AKU brenda datës tre, kemi shkuar në fshatin Postribë, është bërë kontrolli i biznesit në fjalë. Është bërë bllokimi i produkteve dhe analizat për të gjitha produktet. Është konstatuar se nuk ka pasur ushqim të gatshëm. Kemi bërë monitorimin e gjithë zonës përreth. Deri në momentin që flasim, po presim rezultatet. Nga laboratori rajonal i Shkodrës, janë bërë analizat dhe më pas ato janë dërguar në Tiranë për analiza të mëtejshme. Ne i jemi drejtuar me shkresa zyrtare të gjithë bashkive të Shkodrës për të sjellë informacion për bizneset që ushtrojnë aktivitet afër shkollave.”, -tha Sadria.

Ngjarja ndodhi rreth një javë më parë ku pas pushimit të gjatë dhe ushqimit që konsuamuan, nxënësit, të moshës 10-12 vjeç që janë edhe grupmosha më e prekur nga salmonela, shfaqën të vjella, temperaturë dhe marrje mendsh.

Prindërit bën fajtorë pikërisht ushqimin që kishin konsumuar fëmijët e tyre, pasi edhe më herët siç vetë nxënësit dhanë dëshmi, në këtë kioskë që shërbente si Fast-Food u kanë qëlluar brenda ushqimit edhe copa qelqi.

Por, pronari i kioskës përballë shkollës thotë se nuk ka shitur asnjëherë “Fast-food”, dhe për këtë nuk mund të akuzohet.

Drejtoria e Shëndetit Publik, mori më herët montsrat e kampionëve të ushqimit ku pas verifikimeve doli prani e lartë e salmonelës.

Salmonela, çfarë është dhe nga se shkaktohet

Çdo njeri mund të sëmuret me salmonelë duke konsumuar ushqim me salmonelë. Kjo ndodh në disa raste: Ushqimi mund të jetë kontaminuar gjatë procesit të përpunimit ose nga ushqime të përgatitura me dorë.

Mishi i viçit, i derrit, i pulës dhe vezët mund të jenë të infektuara me salmonelë. Por gjithashtu edhe perimet e freskëta (sallata, qepët, karota, spinaqi, domatet, patatet, speci etj) mund të jenë të kontaminuara me salmonelë.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • WTF: 10/10/2019 10:49

    Ja pse shitesit ambulant pa leje duhet te zhduken nga rruga, ja pse policia bashkiake ka te drejte kur i ngre zgupthi keta matrapaze!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Takimi i dytë me diasporën/ Pas suksesit në Athinë, Rama do të pritet nesër nga shqiptarët e Italisë në Milano

Takimi i dytë me diasporën/ Pas suksesit në Athinë, Rama do të pritet nesër nga shqiptarët e Italisë në Milano