616-vjetori i lindjes së Skënderbeut, Ambasada e SHBA publikon foton e statujës së tij në Michigan: Frymëzim për të gjithë ne

Statuja e Skënderbeut në Michigan të SHBA

6 maji është dita e lindjes së Heroit tonë Kombëtar, Gjerj Kastriot Skënderbeut, ndërsa Ambasada e SHBA ka reaguar, duke publikuar në Instagram një foto të statujës së tij në Michigan.

Ambasada e SHBA thotë se Skënderbeu është i nderuar në të gjithë botën, ndërsa shton se guximi dhe këmbëngulja e tij, mbetet e gjallë në zemrat e shqiptarëve të sotëm.

“Pavarësisht se e njihni atë si Gjergj Kastrioti apo Skenderbeg, ai e quajti veten Dominus Albaniae ("Zoti i Shqipërisë") dhe mbrojti popullin e tij me të gjitha forcat e tij kundër një perandorie pushtuese. Ai lindi këtë ditë, 6 maj, në 1405. Ai është i nderuar në të gjithë botën, duke përfshirë edhe në SHBA, ku kjo statujë e tij qëndron në Michigan. Besoj se guximi dhe këmbëngulja legjendare e Skënderbeut mbetet e gjallë në zemrat e shqiptarëve të sotëm. Gëzuar ditëlindjen luftëtarit më të madh të Shqipërisë - një frymëzim për të gjithë ne!”, shkruhet në postimin e Ambasadës së SHBA.

 

J.SH./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë