7 kandidatë për hetues ngrenë padi për BKH: Falsifikuan procesverbalin e garës fizike! Fituan oficerë që nuk kapën parametrat kohore

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion

TIRANË - Sërish probleme me procesin përzgjedhjes së kandidatëve për hetues të BKH-së.

Shtatë oficerë të skualifikuar kanë kallëzuar penalisht Komisionin e Vlerësimit që përzgjedh hetuesit e Byrosë.

Dritan Prençi, Enkelejda Millonai, Vladimir Mara, kryeprokurori i SPak dhe Drejtoresha e BKH, Aida Hajnaj akuzohen për shpërdorim detyre dhe për falsifikim.

Sipas pretendimit të 7 oficerëve, zyrtarët kanë falsifikuar procesverbalin e garës fizike, faza e tretë e përzgjedhjes. Ata thonë se kanë fituar testin fizik disa oficerë që nuk kanë arritur parametrat kohore të garës.

Ndërkohë ditën e djeshme Report Tv siguroi dokument-padinë ku një tjetër kandidat pretendonte se është skualifikuar padrejtësisht. Ai kërkonte pezullimin e këtij procesi.

Sipas padisë së tij, ai thotë se nuk ka pasur transparencë në përllogaritjen e pikëve në testin fizik.

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

 • Ahmet Meshi: 29/10/2020 13:34

  Eshte e vetrete se jane shkualifikuar kandidate me integritet dhe profesianalizme te larte qe ne fazen e pare, duke perzgjedhur 420 kandidate kryesishte besnike ose militante te partise qeverisese, pastaj ne fazen e dyte dhe te trete, shkualifikohen gjasme per testin fizik, gje qe nuk eshte i rendesishem per nje hetues te BKH, pasi ai do punoje ne zyre, dhe nuk eshte trupe operacionale. Une personalishte e kam kontestuar kete proces dhe nuk kam marre asnje pergjigje...

  Përgjigju
 • Abazovi: 27/10/2020 18:49

  sic duket Aida Hajnaj me mbeshtetjen e Millonait,te Mares e te Arben Krajes,duke pasur dhe mbeshtetjen e pakursyer te zonjes Kim,pasi u fallsifikuan rezultatet e testit fizik per kryetar te BKH-se duke skualifikuar kandidatet e tjere,u ngroh dhe e bere kete praktike pune dhe ne testin fizik te radhes per hetuesit e rinj te BKH-se.Ajo personalisht eshte kujdesur te ktheje nderin qe i bene duke e zgjedhur ate vete me rezultate te fallsifikuara ne testin fizik dhe ne fshehtesi e me urdher te saj u fallsifikuan dhe rezultatet e testit fizik te hetuesve te BKH-se.Ndaj hesht Arben Kraja,sepse eshte ne dijeni se c'eshte bere ne rastin e Hajnajt.Zoti Gent Ibrahimi si kryetar i KLP ,me integritetin dhe ndershmerine qe e karakterizon duhet te inicoje nje hetim per manipulimin e rezultateve te testit fizik te dates 23/10/2020 per hetuesit e BKH-se,pavaresisht se Hajnaj e vazhdon procesin me tej me testet e tjera,sikur nuk ka ndodhur gje fare.Pune e madhe se ka kaq kontestime nga kandidatet pjesemarres ne kete test dhe ceshtja eshte hedhur dhe ne gjyq nga njeri prej kandidateve.Ky eshte turp per te,eshte skandal i madh dhe nuk duhet anashkaluar nga ata qe kane ne dore te bejne dicka qe kjo farse te mos vazhdoje me tej.Cudia me e madhe eshte heshtja e zonjes Kim dhe e ambasades amerikane ne Tirane!Gjykimi i shqiptareve per kete ceshtje eshte i hapur...!?

  Përgjigju
 • Lika: 27/10/2020 15:57

  Ambasadorja e te vetmes superfuqi ne bote SH. B. A perse ndihet e kapur dhe nuk detyron AIDA Hajnon te shpall liste me rezultatet e testit fizik per secilin kandidat qe mori pjese ne kete test!?

  Përgjigju
 • Labi: 27/10/2020 14:43

  Procesi me i turpshem nga rilindja

  Përgjigju
 • alfonsi: 27/10/2020 13:01

  alfonsooooo ku je

  Përgjigju
 • Shoku: 27/10/2020 12:46

  Aida Hajnaj eshte leva Rames dhe dihej qe do fitonte,kur ishte ne drejtorine e kufirit dhe emigracionit i shkonin cantat me para te shpia dhe Amerikaneve i eshte rekomanduar nga Rama qe ta perdori kur ti duhet.

  Përgjigju
 • sokol: 27/10/2020 12:34

  Bravo, proces i bere pis me bekimin e amerikaneve

  Përgjigju
 • Altin: 27/10/2020 12:07

  Si munden prokurore me vite e vite eksperience ne kete palo drejtesi shqiptare te lejohen te perzgjedhin te ardhmen e drejtesise?! A ishin keta prokurore qe e bene kete drejtesi ne kete nivel korrupsioni?! Tashi keta zgjidhen qe te krijojne drejtesine e re. Jane skualifikuar qe ne fillim njerez te arsimuar pa i lajmeruar, u skalifikuan pjesa tjeter ne testin fizik sikur po konkurojne per renea jo per BKH, do eleminohen pjesa tjeter me shkrim e do mbeten vetem miqte e partise e te prokuroreve ne fjale...dhe prokuroret te vetem miqe qe kane jane ata me leke e me precedente penale.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Videolajm/ Në prag të pavarësisë, të rinjtë e FRESSh vendosin 700 flamuj kombëtar në qendër të Sarandës në kujtim të viktimave COVID