7000 rrënjë kanabis mes misrit në Mujalli të Fierit, arrestohen 2 policë! Në pranga edhe 2 kultivuesit e lëndës narkotike, 2 në kërkim

7000 rrënjë kanabis mes misrit në Mujalli të Fierit, arrestohen 2 policë! Në pranga edhe 2 kultivuesit e lëndës narkotike, 2 në kërkim

Foto nga operacioni i policisë 'Zhavar' i zhvilluar 20 korrik

Dy punonjës të policisë së Fierit, të identifikuar si Spartak Gjiçali dhe Roland Ndreko janë vënë në pranga pasi akuzohen për ‘Shpërdorim të detyrës’ pasi dyshohet se favorizuan kultivimin e bimëve narkotike në fshatin Mujalli. Po ashtu janë vënë në pranga dhe 2 të tjerë të identifikuar si Sejdi Genica e Vezir Genica ndërsa në kërkim janë Robert Bego dhe Elez Qelai pasi nuk u gjetën në banesë.

Ata akuzohen si kultivues të lëndës narkotike pasi në korrik të këtij viti, në fshatin Mujalli në Fier u gjetën mbi 7000 rrënjë kanabis të mbjella në arat me misër. Gjatë operacionit të zhvilluar më 21 korrik, u sekuestruan 83 kg lëndë narkotike kanabis dhe 2 automjete. Aso kohe u vunë në pranga Fatjon Gremi e Amarildo Xhafa dhe u shpallën në kërkim 4 bashkëpunëtorët e tyre. Nga operacioni i koduar 'Zhavar', u sekuestruan 3 gjeneratorë, 1 radio si e Policisë dhe pajisje të ndryshme pune që shërbenin për mbjelljen dhe rritjen e bimëve narkotike. 

Si u gjet lënda narkotike dhe u arrestuan 2 bashkëpunëtorë në korrik

20 korrik, në fshatin Mujalli, pranë shtratit të lumit Seman, gjatë operacionit anti-drogë u gjetën dhe u sekuestruan mbi 7000 rrënjë kanabis. Po ashtu u gjetën dhe 7 thasë kanabis i vjelë. Pas kësaj, u vunë në pranga 2 persona, Gremi dhe Xhafa që rezultojnë si bashkëpunëtorë edhe në kultivimin e bimëve narkotike, në fshatin Mujalli.

Policia mori informacione se në një automjet tip "Ford" që po lëvizte nga Bypass në drejtim të Fierit kishte lëndë narkotike, organizuan punën dhe u vunë në ndjekje të tij. Gjatë ndjekjes së automjetit tip "Ford" që dyshohej se kishte lëndë narkotike, forcat e Policisë janë penguar nga një tjetër automjet tip "Benz", që i siguronte rrugën automjetit tip "Ford", i cili ka rrezikuar jetën e punonjësve të Policisë me manovrat e rrezikshme që kryente për t'i shpëtuar ndjekjes.

Në fshatin Zhavar, Fier, gjatë ndjekjes nga forcat e Policisë, automjeti tip "Ford" ka dalë nga rruga dhe drejtuesi i tij, Fatjon Gremi, 40 vjeç, banues në Fier, ka braktisur automjetin por falë ndërhyrjes së menjëhershme të Policisë, u kap në tokat e këtij fshati dhe u arrestua në flagrancë nga Policia për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" e kryer në bashkëpunim.

Pas rënies së makinës në kanal, mbërriti një karrotrec që bëri të mundur nxjerrjen e mjetit. Gjatë operacionit u kap edhe drejtuesi i automjetit tip "Benz", Amarildo Xhafa, 31 vjeç, banues në Fier, i cili u arrestua për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve" e kryer në bashkëpunim. Pas kontrolleve, u sekuestruan 83 kg lëndë narkotike kanabis dhe 2 automjete. 

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Alfons: 25/11/2022 09:40

    E mor shefi madh i komisariatit erdit receku ,e bere fierin si kolumbi .

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto