70-vjetori i UBT, Rama mesazh nga Glasgow: Janë shumë për një njeri, por jo për një Universitet! Ministrja e Bujqësisë: Mirënjohje profesorëve

70-vjetori i UBT, Rama mesazh nga Glasgow: Janë shumë për një njeri, por jo për një Universitet! Ministrja e Bujqësisë: Mirënjohje profesorëve

Është themeluar që prej vitit 1951. Sot Universiteti Bujqësor i Tiranës, numëron plot 70 vjet që nga dita e krijimit. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca shprehu mirënjohjen për gjithë gjeneratën e profesorëve dhe akademikëve të diplomuar ndër breza, duke thënë se falë edhe kontributit të tyre, ky universitet është renditur ndër më të mirët.

“Unë e di se nuk është e lehtë të zgjedhësh këtë sektor. Duhet të kesh një thirrje të brendshme e ta duash shumë. Dhe fatmiresisht ka njerëz që e duan. E konsideroj fat për gjithsecilin student të mund të kontribuojë në këtë historinë tonë të zhvillimit bujqësor duke dalë nga një Universitet me histori. Janë diplomuar gjenerata profesorësh e akademikësh të nderuar të bujqësisë, të cilët me kontributin e tyre kanë bërë të mundur që ky universitet të renditet ndër më të mirët. Nje falenderim e mirënjohje e thellë për ta”.

Krifca tha se UBT është një një bashkëpunëtor i vyer në fushën e bujqësisë e jo vetëm, e si i tillë mbetet në vëmendjen e politikave qeverisëse.

“Universiteti Bujqësor i Tiranës është në vëmendje dhe interes të drejtpërdrejtë të politikave qeverisësë, për kontributin e tij në fusha me interes të gjerë publik duke ofruar produktin shkencor, ekspertizë dhe kontribut profesional në procesin e negociatave për kapitujt e Bujqësisë dhe Mjedisit duke plotësuar standardet dhe detyrimet që shoqërojnë procesin e antarësimit të vendit në BE”. 

Ministrja iu bëri thirrje pedagogëve që të jenë më proaktiv edhe në dialogun publik.

“Kemi nevojë që edhe ju pedagogë, ekspertë të tregoni me veprime konkrete rolin tuaj. Të keni një rol më proaktiv në hapësirën publike dhe të mbroni dijen. Ne besojmë tek ju, ekspertiza shkencore dhe argumentat shterues. Ju ftoj ta zotëroni hapësirën mediatike dhe dialogun publik me debat konstruktiv për zhvillimin e sektorit bujqësor. Ju inkurajoj ta bëni këtë në të gjitha fushat, që nga blegtoria, siguria ushqimore, pyjet, apo politikat bujqësore”.  

Edhe pse jo në prezencë fizike për shkak të angazhimeve në punë jashtë vendit, urimi i Kreministrit Edi Rama erdhi përmes një mesazhi që ministrja Krifca e lexoi për audiencën.

“70 vjet janë shumë për një njeri, por jo për një Universitet dhe aq më pak për Universitetin tuaj, i cili në 70 vjetorin e vet është në një farë mënyre ende në rininë e tij të hershme për mënyrën se si ka rrjedhur historia e tij. Sot githsesi kemi plot arsye të jemi më optimist se dje. Mjafton të mos harrojhmë se ku e nisëm për të vazhduar me kurajo përpara së bashku, ku respekti për përpjekjet tuaja dhe ndihma jonë me gjithçka mundemi nuk do të mungojë asnjëherë. Gëzuar, shëndet dhe sukses!”


Në kuadër edhe të kësaj dite, u mbajt edhe Konferenca Ndërkombëtare për Bujqësinë dhe Shkencën e jetës në kuadër të procesit të anëtarësimit në BE.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:45
70 vjetori i UBT/ Ministrja e Arsimit: Sfida e përbashkët, të nxisim studentët drejt profesioneve që ka nevojë tregu

1635778733_969665b489e74ce29bc834d65a49823e.jpg

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi mori pjesë gjithashtu në ceremoninë e 70-vjetorit të Universitetit Bujqësor të Tiranës. Në këtë aktivitet merrnin pjesë rektorë të universiteteve në vend, ambasadorë të trupave diplomatike në Tiranë, kryetari i Akademisë së Shkencave, profesorë, studentë dhe ish-studentë.

Në fjalën e saj Ministrja Kushi theksoi se krahasuar me shumë universitete prestigjioze europiane, 70 vite mund të duket një moshë relativisht e re për një universitet, por mosha nuk duhet të ketë rëndësi, pasi e rëndësishme është të maten arritjet dhe suksesi, talentet dhe kontributet që ka dhënë universiteti.

Ministrja Kushi shtoi se profesorët shqiptarë që do të përfshihen në programe të përbashkëta me universitete të huaja, janë po aq profesionistë dhe dinjitozë sa edhe profesorët e huaj. 

Ajo tha se bujqësia vazhdon të jetë edhe sot një prioritet i pazëvendësueshëm në zhvillimin e vendit, prandaj sfida e përbashkët është të nxisim tek studentët dëshirën dhe pasionin për profesione që ka nevojë tregu për zhvillim të qëndrueshëm.

Duke folur për vlerën e diplomave të universiteteve shqiptare, Kushi u shpreh se për arsimin e lartë kjo është sfida më e madhe, që këto diploma të kenë vërtetë vlerë. 

“Sfida jonë më e madhe sot është që diplomat tona të universiteteve shqiptare të kenë vërtetë vlerë dhe të njihen ndërkombëtarisht”- tha ministrja, duke shtuar se është një përgjegjësi shumë e lartë për të ecur shpejt, për të rikuperuar pasojat e rënda që fatkeqësisht i vuajmë ehe sot nga historia e dhimbshme e viteve të tëra kur diplomat shiteshin dhe bliheshin në Shqipëri.  

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit

FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit