73-vjetori i masakrës së Qafë Valmirit, Berisha: Rama hesht për këtë krim komunist

73-vjetori i masakrës së Qafë Valmirit, Berisha: Rama hesht për këtë krim komunist

1660671033_berisha.JPG

Ish-Kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në Facebook ka reaguar për 73-vjetorin e masakrës së Qafë Valmirit. Teksa e ka konsideruar si një prej krimeve më të rënda komuniste, Berisha ka thënë se dënon edhe “heshtjen që mbajnë ndaj këtyre krimeve të tmerrshme sot, Edi Rama dhe pasardhësit e tjerë të komunistëve në pushtet”.

“Të dashur miq, më 17 gusht të vitit 1949, me urdhër të xhelatit, vrasësit serial, ministrit të Brendshëm të kohës Mehmet Shehu dhe direkt kryexhelatit Enver Hoxha u ekzekutuan në Qafë Valmir, 14 burra të pafajshëm, si akt hakmarrjeje primitive për vrasjen e sekretarit të parë të Mirditës, Bardhok Biba me të cilin asnjëri prej këtyre martirëve nuk kishte asnjë lidhje. Ata u dënuan pa asnjë provë apo fakt, por vetëm si anti-komunist nga gjykatësi xhelat Bilbil Klosi. Martirët e Qafë Valmirit u detyruan ta hapin vetë varrin, gropën e përbashkët. Dhjetë prej tyre u pushkatuan, kurse katër prej tyre u varën në litar përpara qindra mirditorëve të grumbulluar me detyrim, për të qenë të pranishëm në aktin e masakrës, me qëllimin ogurzi për t’i terrorizuar ata dhe mbarë Mirditën.

Masakra e Qafë Valmirit është një nga aktet terroriste më të shëmtuara të krimeve kundër njerëzimit dhe gjenocidit komunist të regjimit të Enver Hoxhës, Hitlerit shqiptar të pas Luftës së Dyte Botërore, është një nga hakmarrjet më të verbra dhe më primitive, që kishte për qëllim shtypjen e rezistencës së pamposhtur anti-komuniste të Mirditës. Duke u përulur me nderimin më të thellë para kujtimit të ndritur të martirëve mirditorë të Qafë Valmirit, që ranë për t’u bërë të pavdekshëm nga akt-hakmarrja e egër, dënoj me ashpërsinë më të madhe këtë krim makabër të kryexhelatëve të popullit shqiptar, Hoxha-Shehu, por edhe heshtjen që mbajnë ndaj këtyre krimeve të tmerrshme sot, Edi Rama dhe pasardhësit e tjerë të tyre në pushtet”, ka shkruar Berisha.


Lajmi kryesor:

Masakra e Qafë-Valmirit, Alibeaj në ceremoninë në Mirditë: Filloi persekutimi komunist, pothuajse gjysmë shekullor! Berisha në Facebook: Rama hesht si pasardhës i komunizmit


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Meqë revolucioni nuk ndezi në shtator, urojmë të ndezi në tetor

Meqë revolucioni nuk ndezi në shtator, urojmë të ndezi në tetor