78-vjetori i çlirimit, zhvillohen në Berat homazhe dhe nderime në Varrezat e Dëshmorëve

 

78-vjetori i çlirimit të vendit u festua sot edhe në Berat, ashtu si në të gjithë vendin. Përfaqësues të pushtetit vendor, veteranë të luftës, familjarët të dëshmorëve e qytetarë të shumtë i janë drejtuar mëngjesin e sotëm Varrezave të Dëshmorëve të qytetit. Ata kanë vendosur kurora e buqeta me lule në Memorialin kushtuar Dëshmorëve të Atdheut dhe më pas kanë përshkruar në këmbë varret ku prehen të rinjtë beratas, që dhanë jetën për çlirimin e vendit.

Kryebashkiaku Ervin Demo ,në fjalën e tij u ka bërë thirrje të rinjve të nderojnë dhe vlerësojnë veprën heroike të dëshmorëve të atdheut, që në të njëjtën moshë me ta por 78-vjet më parë, ngritën armët për të çliruar vendin nga pushtuesit dhe dhanë jetën heroikisht për Shqipërinë.

Në Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut në Berat prehen 322 dëshmorë, që humbën jetën në LANÇ për ti siguruar lirinë vendit.


Lajmi kryesor:

78-vjetori i Çlirimit, ‘Gjermani i fundit’ ndan sërish PS-në dhe PD-në! Begaj, Nikolla, Veliaj dhe ambasadorët homazhe te Varrezat e Dëshmorëve


M.Q./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Mali i Zi, Shqipëria, Kroacia e Bosnja pa drita, Ministri i Energjisë i Malit të Zi del me deklaratë, Balluku asnjë fjalë

Mali i Zi, Shqipëria, Kroacia e Bosnja pa drita, Ministri i Energjisë i Malit të Zi del me deklaratë, Balluku asnjë fjalë