'S'na jepnin as ujë', tmerret dhe Revolta e Spaçit në dokumentar, Progni: Plagët e tyre i pashë në trup e shpirt të prindërve të mi!

Është shfaqur në kinema “Millennium” dokumentari “Revolta e Spaçit” me regji të Pandeli Çeços dhe skenar të Luljeta Prognit. Gazetarja tregon dhimbjen e ish të dënuarve në çdo rrëfim, dhe bën thirrje politikës dhe shoqërisë të mos neglizhohen plagët e kësaj shtrese.

Atë datë ish të burgosurit e Spaçit nuk mund ta harronin. Në 21 maj të ’73-shit, për të mbrojtur shokun e tyre, spontanisht, hidhen në një revoltë të përgjakshme që do të zgjaste tri ditë…

Pal Zefin pas mbarimit të dënimit, gardianët donin ta rikthenin në birucë, ndërsa i ndillnin vdekjen…

Ngjarja vjen e treguar nga vetë ish të burgosurit, përmes 8 dëshmive në dokumentarin “Revolta e Spaçit” me regji të Pandi Çeços e skenar të Luljeta Prognit… Disa syresh janë të pranishëm në këtë përballje me të shkuarën e hidhur…

Filmi i “Kujto.al”, i realizuar në kuadër të 50-vjetorit të Revoltës së Spaçit, me mbështetjen e ambasadës zvicerane, shënoi premierën mbrëmjen e së mërkurës në kinema “Millenium” … Paltforma që ‘zbardh’ krimet e komunizmit ka realizuar në 6 vjet afro 20 dokumentarë.

Si në këtë film, gazetarja tregon se në çdo rrëfim të ish të dënuarve të regjimit, ka dhimbje…

“Dhe beteja jonë për ta përcjellë është e vështirë sepse sa herë në u drejtojmë tyre mikrofonin aq herë u kthehet trauma e së shkuarës”

Dokumentari shpalos vuajtjet më çnjerëzore që shqiptari i shkaktoi shqiptarit në makinerinë e ‘çmendurisë” së diktaturës… Ish të dënuarit e burgut të Spaçit, ku u burgosën nga ’68 mijëra persona, tregojnë privimin nga ushqimi, deri edhe nga uji…

Në dhomat ku qëndronin mbi 53 vetë, katet e shtretërve shkuan në 3… Progni udhëton me ish të dënuarit në vendgjarje ku përshkruajnë dramën

Puna në minierë, ku ish të burgosurit ishin duke shkuar dhe ditën e revoltës ishte strapacuese…

Të gjitha këto vuajtje janë reale, nënvizon Progni, duke kritikuar të gjithë ata figura politike, që e shikojnë rrëfimin e tyre të ekzagjeruar.

Por po në mes këtyre torturave sistemi hasi një nga kundërshtitë më të mëdha të mizorisë që mbillte… përfshirë simbolikën e pikturimit të flamurit të kuq pa yllin komunist..

Në dokumentar i bëhet homazh 4 martirëve të Revoltës së Spaçit…

Filmi edhe në këtë rast shërben për të mos harruar, e veçmas, për të sensibilizuar brezin e ri për krimet e së shkuarës.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Lionel Messi përplaset me trajnerin Scaloni te Argjentina

Lionel Messi përplaset me trajnerin Scaloni te Argjentina