​Takohuni me Od Oggay, artisten
100 vjeçare të tatuazheve/Foto

​Takohuni me Od Oggay, artisten<br />100 vjeçare të tatuazheve/Foto
I rrethuar nga tarraca kodrash orizi dhe peizazh të mrekullueshëm të valëzuar, fshati malor i Buscalan është shtëpia e vetëm 200 familjeve. Buscalan gjendet në krahinën Kalinga të Filipineve.

filipine

Megjithatë mijëra turistë vijnë këtu çdo vit për të takuar Ehang Od Oggay, mjeshtren më të vjetër të metodës mambabatok të tatuazheve në Filipine.
filipine

Rreth 100 vjeç, Ehang Od ka kryer artin e lashtë të tatuazheve që kur ishte 15 vjeç.

"Tradita do të vazhdojë për aq kohë sa njerëzit vazhdojnë të vijnë për të marrë tatuazhe. Për sa kohë që unë mund të shoh mirë, unë do të vazhdoj të jap tatuazhe. Do të ndalet pasi shikimi im të bëhet i paqartë", thotë Ehang Od.

filipine
Tradicionalisht, tatuazhet me dorë janë përdorur nga luftëtarët vendas Butbut.

"Pasi ata kishin vrarë dikë, kishin të drejtë për një tatuazh", shpjegon Ehang Od. "Gjithkush e dinte kur njëri nga luftëtarët ka vrarë dikë sepse ai do ta shpallte atë për të gjithë."

Ndërsa për gratë tatuazhet ishin si një aksesor i bukur.

"Në atë kohë do të thoshin: Shko të marrësh një tatuazh, kështu që do të dukesh bukur ", kujton Ehang Od nga vitet e adoleshencës, kur miqtë i mbulonin krahët dhe këmbët me tatuazhe.

Por tani që luftëtarët kanë vdekur, tatuazhet me dorë janë të hapura për të gjithë, dhe Ehang Od gdhend rreth tetë tatuazhe në ditë.

Çdo simbol mbart një kuptim më të thellë.

Disa dizajne përfaqësojnë malet ose diellin, të tjerët pjellorinë dhe forcën.

"Më pëlqen kur turistët dhe vizitorët vijnë këtu sepse na ndihmon financiarisht, shpresoj që vizitorët të vazhdojnë të vijnë", thotë Ehang Od.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Jetojnë në mes të ujërave të zeza, banorët e pallatit nr.10 ngrihen në protestë: Shkarkohen nga banesat private, bashkia të gjejë zgjidhje

Jetojnë në mes të ujërave të zeza, banorët e pallatit nr.10 ngrihen në protestë: Shkarkohen nga banesat private, bashkia të gjejë zgjidhje