9 qershor ‘99/ Marrëveshja e Kumanovës që “vulosi” çlirimin e Kosovës

Pas 78 ditësh bombardime që NATO kreu ndaj strukturale militare serbe, marrëveshja e Kumanovës e nënshkruar më 9 qershor 1999, por e hyrë në fuqi 2 ditë më vonë, i dha fund luftimeve. Me këtë marrëveshje që u nënshkrua nga komandanti i parë i KFOR-it në Kosovë gjeneral Michael David Jackson dhe ish-shefi i Shtabit të Armatës së Serbisë, gjenerali Nebojsha Pavkoviç, Serbia u detyrua t’i tërheqë të gjitha forcat e saj policore e ushtarake nga Kosova.

Marrëveshja u arrit pas fushatës së bombardimeve të NATO-s mbi kufijtë serbe për 2 muaj e gjysmë si dhe pas përpjekjeve diplomatike për t’i dhënë fund, gjatë të cilës mbi 15 mijë njerëz janë vrarë ose zhdukur dhe mbi një milionë u zhvendosën.

Më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë zbarkuan trupat e para të këmbësorisë së NATO-s dhe nisi largimi i forcave serbe.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Havier Solana, më 10 qershor 1999 kishte lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit dhe Këshilli i Sigurisë së OKB-së miratoi Rezolutën 1244, sipas të cilës në Kosovë u dërguan 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete. Misioni ishte i ndarë në pesë zona të përgjegjësisë, që i përkisnin KFOR-it amerikan, anglez, francez, gjerman dhe italian.

Me hyrjen e NATO-s, në Kosovë nisi edhe vendosja e misionit të përkohshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i cili do të administronte vendin për një periudhë të caktuar kohore. Në të njëjtën kohë, u shpërbë edhe Ushtria Çlirimtare e Kosovës, për t’u shndërruar në Trupat Mbrojtëse të Kosovës. Vite më vonë, më 17 shkurt 2008, Kosova shpalli pavarësinë.

G.M./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Zjarrfikësit shpëtojnë kotelen nga flakët në Shkodër

VIDEO/ Zjarrfikësit shpëtojnë kotelen nga flakët në Shkodër