Mero Baze: A do të bojkotojë Berisha kryesinë, siç bojkotoi statutin e PD?

Mero Baze: A do të bojkotojë Berisha kryesinë, siç bojkotoi statutin e PD?

Ish-kryeministri Sali berisha

Për të kuptuar nëse Berisha e ka strategji bojkotimin e çdo institucioni të PD, apo ka bojkotuar vetëm statutin e saj, do të na duhet të shikojmë nëse do të marrin pjesë apo jo mbështetësit e tij, në mbledhjen e kryesisë së PD.

Lulzim Basha ka vendosur të thërrasë të hënën në mbrëmje mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demorkatike për të diskutuar  “…marrjen e masave për të mbrojtur interesin e Partisë Demokratike dhe funksionimin demokratik të organeve të saj”.

Nga paralajmërimi i rendit të ditës, duket qartë se do të ketë një përballje me aktet e Sali Berishës për të mbledhur një Kuvend paralel me PD.

Kryesia e PD është një institucion që ka brenda tij dhe disa anëtarë që janë tashmë përkahës të hapur të foltores.

Pyetja është: a do ta bojkotojnë ata kryesinë, siç ka bojktuar Berisha statutin e PD?

Pyetja nuk është thjeshtë kurjozitet pjesmërrjeje, por për të kuptuar nëse Berisha e ka strategji të anashklojë çdo institucion të PD, apo ka anashkaluar nga halli vetëm statutin që të bëjë Kuvend paralel.

Edi Paloka e ka sqaruar publikisht se Foltorja nuk i ka depozituar nënshkrimet për mbledhjen e Kuvendit tek Sekretari i Përgjithshëm me vetëdije. Pra ka pranuar se aty duhet të dorëzohen, pro me vetëdije nuk i ka dorëzuar aty.

Me këtë kriter i bie që as anëtarët e kryesisë së PD që janë me Berishën, të mos shkojnë në mbledhje kryesie, pasi ashtu siç injorojnë statutin, duhet të injorojnë dhe kryesinë.

Nëse e bëjnë këtë, dëshmojnë se e kanë strategji bojkotimin e çdo institucioni në PD dhe pastaj kjo është çështje legjitimiteti juridik. Pra nëse e bojkotojnë dhe kryesinë, siç bojkotuan statutin, atëhere jemi para një lëvizjeje paralele politike me PD, që nuk ka më lidhje me PD.

Nëse shkojnë, atëhere tregon që Berisha nuk është i sigurtë tek lëvizja paralele për marrjen e PD, dhe nuk ka një strategji bojkotimi të çdo institucioni të PD, por vetëm aty ku është i dobët. Pra, kështu i bie që ai anashkaloi statutin për dorëzimin e firmave, pasi ka pasur probleme me to, dhe jo se ka strategji të bojkotojë çdo institucion.

Në këtë rast ja bën edhe më të lehtë Bashës për të bërë diferencën, dhe për t’i zhvlerësuar firmat që mban në kasafortë të Palokës.

Lëvizja paralele për të mbledhur Kuvendin e PD, duke mos përfillur institucionet e PD,  deri tani duket si lëvizje force. Nëse është e tillë, duhet të jetë në çdo hallkë apo institucion të PD. Nuk mund të jesh injorues vetëm aty ku nuk përballesh dot dhe pjesmarrës në institucione të tjera. Në rastin konkret, nuk mund të jesh i fortë për të injoruar statutin e PD për mënyrën si mblidhen firmat, dhe pastaj kokulur në kryesinë, që në fakt ka detyrë të mbrojë statutin. Vetëm nëse shkojnë për autokritikë, ka kuptim.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sula: 15/11/2021 08:15

  AKOMA DO MERRET POPULLI ME KETE SHPELLAR DHE TE TJERET NE PD...SALI MERR DHE LULIN DHE ILIRIN DHE TE TRE HIDHUNI NGA MALI I DAJTIT...SE POPULLI NUK DO ME TJUA SHOHE SURRATIN....PTU...

  Përgjigju
 • Laziale: 14/11/2021 22:54

  Analize perfekcioni. #Liriakaemer

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë