A duheshin prishur bunkerët e Enverit? Italianët paguajnë deri në 85 mijë euro për një të tillë

A duheshin prishur bunkerët e Enverit? Italianët paguajnë deri në 85 mijë euro për një të tillë

Bunkierë

Shqipëria numëronte në vitin ’90, kur ra komunizmi, afro 200 mijë bunkerë, pa llogaritur tunelet nëntokësore. Sot nuk ka mbetur as çereku i tyre, megjithatë kush do ta kishte imagjinuar së një i tillë sot po kërkohet në Europë me një çmim që kalon edhe atë të një apartamenti në Tiranë.

Në Itali dëshira për të pasur një bunker po rritet çdo ditë e më shumë.

Një dhomë nëntokësore, prej betoni, për t’u mbrojtur nga bombardimet dhe sulmet e llojeve të ndryshme ushtarake, dhe jo një banesë apo apartament, është një ndër kërkesat e shumta të ditëve të fundit për italianët pas kërcënimeve të Putin ndaj Perëndimit dhe aleatëve të NATO-s.

Lufta është ndezur në Ukrainë, por në Itali ka tashmë shumë nga ata që duan të ndërtojnë një bunker të gjithin për vete, ndoshta në kopsht, për t’u përdorur në skenarin më të keq se konflikti mbërrin në gadishullin Apenin. Mantuan Giulio Cavicchioli, pronar i Minus Energie, ka ndërtuar bunkerë për 22 vjet, por ai kurrë nuk kishte marrë aq shumë telefonata sa ditët e fundit: “Kemi shumë kërkesa – thotë ai për Corriere del Veneto.

Nga Roma, një pikë që konsiderohet ndoshta e preferuar në rast lufte, ka pasur një numër të tepruar kërkesash. Sipërmarrësi shpjegon: “Më shumë se 200 telefonata arritën në më pak se një javë. Shumë kërkesa kanë ardhur si rezultat i terrorit të luftës. Njerëzit po telefonojnë të shqetësuar nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për të ndërtuar një bunker brenda natës. Dhe unë jam i detyruar t’iu them se nuk mund të bëhet”.

Por sa kushton ndërtimi i një bunkeri?

Për një dhomë nga 25 deri në 30 metra katrorë, çmimi varion nga 60 mijë deri në 85 mijë euro. Një objekt i këtij lloji zakonisht mund të strehojë 5 persona, për një periudhë kohore maksimale që varion nga 15 deri në 30 ditë. Megjithatë, Cavicchioli shpjegon se ndërtimi i një bunkeri sigurisht nuk është diçka që bëhet brenda natës:

“Kërkon kohë për marrjen e lejeve të ndërtimit, për vlerësimin nga kompania e ndërtimit dhe për kohën e ndërtimit e të dorëzimit, të cilat janë procese kohore të zgjatura”. Megjithatë, pavarësisht vështirësive, sipërmarrja e pronarit të anijes Mantuan është tashmë në përfundim të ndërtimit të dy strehimoreve nëntokësore: një në Crema dhe një në Bresciano. “Kriza ukrainase e ka shtyrë atë të përshpejtojë praktikat. Tani do të duhen të paktën dy muaj për t’i përfunduar ato”.

Ndoshta edhe në Shqipëri me mijëra bunkerë të ndërtuar në kohën e Enverit, që kanë mbetur ende pa u prishur, do të blihen një ditë më shtrenjë sesa një apartament në Tiranë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maks: 05/03/2022 16:45

  Hani mut tani ju neoballistet e rinj Mendoj qe ata qe i ndertuan vend strehimet per koh lufte duhet ti perdorin Kurse te gjith ata qe i prishen megjith neoballistet ti lem ne front te luftes te presin putinin

  Përgjigju
 • Hani. M: 04/03/2022 17:52

  Hani mut tani.

  Përgjigju
 • Alb: 04/03/2022 15:55

  Ne shqiptaret kujtume se erdhi (demokracija) dhe ska ma diktatur e lufte dhe ja ku jemi sote. Kjo ashte lufta magjinare si kena than per PPSH

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Madridi ‘ngrihet në këmbë’ kundër samitit të NATO-s: Nuk ishte zgjidhja për luftën në Ukrainë