• Opinion

  Profecia e Nolit!

  Edukimi i keq dhe i padrejtë i të rinjve të një kombi është akoma edhe më i gabuar se mungesa e vetë edukimit, sepse nuk bën gjë tjetër veçse u...

 • Opinion

  Amerika po na provokon me këtë emërimin e fundit të Yuri Kim, se s'ka shpjegim tjetër

  Si mundet që një “e korruptuar” të ngrihet në detyrë nga shteti i cili financoi me paratë e taksapaguesve të tij, Reformën në Drejtësi në...

 • Opinion

  Deputeti dhe “eksperti”, debat për pagat në ‘kohë kiameti’

  Deputeti i goditur rëndë nga kriza e çmimeve, me ndihmën e “analistit” të çoroditur e të shqetësuar se mos i zbrazeshin edhe atij xhepat, i ftuar...

 • Opinion

  Duhet t’i gëzojë shqiptarët rikthimi i pasardhësve fashistë të Musolinit, apo duhet t’i trishtojë ata?!

  Italianët janë shumë pranë zgjedhjes së kryeministres së parë femër të vendit të tyre dhe gati për të formuar qeverinë e parë të udhëhequr nga e...

 • Opinion

  A mund të ketë një tjetër vend më të çuditshëm se Shqipëria?!

  “A Strange Country”, i Muriel Barbery, flet për “një vend të çuditshëm”. Është një roman i jashtëzakonshëm aventuresk dhe filozofik, i cili i...

 • Sport

  200 milionë shpërblimi që i takon kampiones së madhe, ‘të një realiteti të vogël’

  Në garën e atletikës së Europianit për femra, në 3.000 metra me pengesa, në një sport ndoshta të  vogël (jo aq popullor sa futbolli, basketbolli,...

 • Shqipëria ecën 'para në kohë': Mbi 7 mijë pasagjerë udhëtojnë me tren dhe 1.6 milion me avion për 2022! Ndërtojmë aeroporte para hekurudhave

  Në mungesë apo në lënien në harresë të hekurudhave, Shqipëria pavarësisht kostove më të larta të transportit ajror duket se ka ecur “para në kohë”...

 • Cili duhet të jetë presidenti i ri dhe ‘historia’ e munguar e një gruaje në Shqipëri

  Në të gjithë historinë e saj Shqipëria nuk ka njohur kurrë një grua, si kryetare qeverie apo në krye të shtetit. Nën drejtimin e burrave, në...

 • Opinion

  Rithemelimi, Perëndimi… shiu dhe Nastradini!

  Një ditë Nastradini u lag nga shiu i dendur që binte pa pushim, ndërsa endej nëpër rrugët e qytetit. Duke ecur pa disa disa njerëz poshtë një...

 • Rithemelimi pret mesazhe urimi nga Perëndimi, Kina apo Putini!

  Për plot 40 vjet e majta ekstreme shqiptare e refuzoi Perëndimin. Nëse pas rrënimit do të kërkohej prej saj rithemelimi, nga e djathta perëndimore...