Abuzimet me paratë e studentëve, KLSH nis auditim: 600 milionë lekë janë shpenzuar për 'roje'

Nga data 1 shtator 2017 deri më 13 qershor 2018 janë monitoruar të gjithë transaksionet financiare të universiteteve publike në vend, prej së cilave janë zbuluar shkelje lidhur me fondet e tyre. Në një tryezë diskutimi, drejtori Ekzekutiv i Qendresa Qytetare, Rigels Xhemollari bëri me dije disa prej abuzimeve të bëra me fondet  e studenteve.

Janë shpenzuar 1 miliardë lekë të vjetra, flas gjithmonë për restaurim ndërtesash. Është blerë një makinë Hyndai, 76 milionë lekë të vjetra nga Universiteti  i Elbasanit. Ruhen me 600 milionë lekë të vjetra për këtë periudhë, këto godina me betonarme me student brenda.

Rigels Xhemollari, drejtori Ekzekutiv i Qendresa Qytetare

Sakaq, monitorimi konstaton se janë shpenzuar zero lekë për studime dhe kërkime shkencore të studentëve. Po ashtu edhe për bursa. Xhemollari tregon abuzimet e fondeve edhe me faturat e ujit të pijshëm.

Universiteti i Elbasanit pi 10-fishin e ujit të Universitetit të Tiranës. 54 milionë lekë të vjetra për ujë, ndërsa universiteti i Tiranës dhe Durrësit 3-4 milionë.  Mos ka ndonjë lavazh afër universitetit, se ne nuk e dimë.

Rigels Xhemollari,  drejtori Ekzekutiv i Qendresa Qytetare

Pas publikimit të raportit mbi abuzimet në universitetet publike të grupimit të të rinjve të Qëndresës Qytetare në një tryezë diskutimesh, Këshilli i Lartë i Shtetit ka vendosur menjëherë të nisë auditimin.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento

Komente

 • Kola: 27/06/2018 22:02

  Kontrolli i Larte i Shtetit te filloje nga Univerditeti i Tiranes kur e drejtonte Dhori Kule. TE VAZHDOJE ME universitetin e Durresit kur e drejtonte Mithat Mema. Te dy hajdute ordinere. Pastaj te vazhdoje me te tjere. Dhe kush ka vhedhe te perfundoje ne burg. Ndryshe nuk marrin vesh keto te superkorruptuar

  Përgjigju
 • Qemali: 27/06/2018 21:52

  Po kete rektori Topi a nuk e kap dekriminalizimi se ka genjyer si Roshi

  Përgjigju
 • Baba: 27/06/2018 18:22

  Hajduti hajdut mbetet.Skender Topi si hajdut iku nga Bari i Italise. Erdhi ketu dhe beri kerrdine me leket e studenteve qe u merrte per provime. 76 milion lek 1 makine e thjeshte Hyndai. Edhe e blinduar te jete se ka ate cmim.Kot si hyne ne shtepi dhe i vodhen 100 milion dhe ky hajduti dhe mashtruesi nuk pati kurajo te denanconte. Tani po i ben serish me korrupsion galopant

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rriten eksportet e mallrave me 33 mld lek në shtator 2021 krahasuar me të njëjtë periudhë të 2020! Zgjerohet deficiti tregtar në vend