Abuzimi me tenderin 1 mln $ për RTSH Agro, SPAK kërkon 1 vit e 8 muaj burg për Thoma Gëllçin

Abuzimi me tenderin 1 mln $ për RTSH Agro, SPAK kërkon 1 vit e 8 muaj burg për Thoma Gëllçin

Prokuroria ka dhënë pretencën për ish-drejtorin e RTSH-së Thoma Gëllçin ku ka kërkuar 1 vit e 8 muaj burg. Për tre të pandehurit e tjerë, Alban Malavecin, Julian Tapinë dhe Ervin Murrajn, prokuroria ka kërkuar 12 muaj burg. Seanca e radhës do të mbahet në datën 27 maj.

Pretenca e SPAK erdhi pasi Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) pranoi kërkesën e SPAK për gjykim të shkurtuar për ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçin dhe 2 vartësit e tij Julian Tapia, Ervin Murja, të cilët akuzohen për abuzim me tenderin për 'Rtsh Agro’. Ndërkohë për Alban Malaveci, është në kërkim, pasi u larguar drejt Italisë, para operacionit të SPAK.

Një tender në Radio Televizionin Shqiptar i nënshkruar në nëntor të 2018-së për 'RTSH Agro', çoi në pranga ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi dhe 3 zyrtarë të këtij televizioni. SPAK bëri arrestimin e tyre.

Bëhet fjalë për tenderin për blerjen e pajisjeve për kanalin RTSH Agro me vlerë 86. 908 550, 00 lekë (pa tvsh), afro 1 mln dollarë me TVSH.  Zyrtarët e RTSH-së u arrestuan në fillim të muajit Tetor, pas denoncimit që bënë kompanitë e skualifikuara në tender.  

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!