Hetimet me inceneratorin e Fierit, Apeli i GJKKO rrëzon kërkesën e Lefter Kokës për liri nga qelia

Hetimet me inceneratorin e Fierit, Apeli i GJKKO rrëzon kërkesën e Lefter Kokës për liri nga qelia

Lefter Koka

Akt-ekspertimi mjeko-ligjor mbi gjendjen jo të mirë shëndetësore të ish-ministrit të Mjedisit, Lefter Koka, nuk bindi Gjykatën e Posaçme të Apelit për zbutjen e masës së sigurisë, në lidhje me inceneratorin e Fierit. Pak kohë më parë, ish-ministri kërkoi një masë më të butë pasi sipas tij vuan nga zemra dhe e bënë të pamundur qëndrimin në qeli. Për këtë pretendim gjykata kërkoi akt-ekspertim, por edhe pse ky i fundit konfirmoi komplikacionet shëndetësore, gjykata nuk vendosi në favor të tij për lirim nga qelia. 

Lefter Koka është me dy masa sigurie “arrest në burg” për dy inceneratorë, atë të Elbasanit dhe të Fierit. Aktualisht, në pritje të përfundimit të hetimeve, është në paraburgimin e Durrësit, në të njëjtën dhomë më Alqi Bllakon, ish-deputetin e PS, i cili akuzohet po ashtu për të dy inceneratorët.

SPAK e akuzon Lefter Kokën për shpërdorim të detyrës, pastrim të parave dhe korrupsion, tre akuza të rënda me të cilat ish-ministri tashmë do nisë betejën e tij me drejtësinë, teksa janë sekuestruar edhe kompanitë "Albtek Energy”, pra inceneratori i Elbasanit, “Integrated Technology Services” si edhe aksionet e Kokës në “Kantinën e Pijeve Gjergj Kastrioti Skenderbeu”. Nga ana tjetër, janë shpallur në kërkim edhe Stela Gugalli, e cila në sistemin TIMS rezulton se është jashtë shtetit si dhe Klodian Zoto.  Lefter Koka akuzohet se ka përfituar 3.7 mln euro nga Inceneratori i Elbasanit. 

Hetimet për inceneratorin e Elbasanit janë të parat që përfundojnë nga SPAK, teksa në proces përfundimtar është edhe ai i Fierit.

Pasuritë e sekuestruara për Inceneratorin e Elbasanit

14 apartamente me sipërfaqe banimi në total prej 1356 m²;
3 njësi tregtare me sipërfaqe shfrytëzimi në total prej 297 m²;
1 pasuri të paluajtshme të llojit truall me sipërfaqe 147 m² dhe ndërtesë 126 m²;
8 shoqëri tregtare dhe të gjitha asetet në pronësi të shoqërive tregtare.


Lajmi kryesor:

Jo vetëm për Fierin, Apeli i GJKKO lë në burg Alqi Bllako edhe për Inceneratorin e Elbasanit


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është bërë sa duhet për rininë në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

'Rini, thueja kangës ma të bukur që di', Rama zgjedh poezinë e Migjenit si përkujtim për 8 dhjetorin

'Rini, thueja kangës ma të bukur që di', Rama zgjedh poezinë e Migjenit si përkujtim për 8 dhjetorin