Agjencitë e inteligjencës në SHBA të ndara për origjinën e koronavirusit

Agjencitë e inteligjencës në SHBA të ndara për origjinën e koronavirusit

Qytetarë kinezë me maskë

Agjencitë e inteligjencës amerikane nuk kanë gjetur asnjë provë të drejtpërdrejtë që Covid-19 shpërtheu nga një laborator kinez, thuhet në një raport të deklasifikuar.

Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI) tha se si origjina natyrore ashtu edhe ajo laboratorike mbeten skenarë të besueshëm.

Ai vuri në dukje se shumica e agjencive të inteligjencës amerikane pajtohen se virusi nuk ishte inxhinieruar gjenetikisht ose "përshtatur në laborator".

Origjina e pandemisë ka qenë një çështje e debatit të ashpër në SHBA.

Zyra e Drejtorit për Inteligjencë Kombëtare ka thënë se, si origjina natyrore, ashtu edhe ajo laboratorike, janë skenarë të mundshëm lidhur me këtë virus.

Sipas këtij institucioni, shumica e agjencive të inteligjencës pajtohen që virusi nuk është krijuar në kushte laboratorike.

Origjina e këtij virusi, e shpallur pandemi më 2020, ka qenë çështje e ndjeshme diskutimi në Shtetet e Bashkuara.

Teoria e daljes së virusit nga një laborator është hedhur poshtë nga Kina – ku është identifikuar ai për herë të parë.

Megjithatë, në raport është thënë se të gjitha agjencitë amerikane të inteligjencës pajtohen që koronavirusi nuk është krijuar si armë biologjike.

Një hetim i kryer nga Kina dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë më 2021, ka gjetur se teoria e daljes së virusit nga laboratori “është shumë pak e mundshme”.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria