Italia triumfon turneun e bamirësisë për tërmetin në 'Air Albania Stadium'! Yjet e kombëtares: Kontribut për vendin /VIDEO

TIRANE- Në stadiumin Air Albania sot nuk u bë 'tifo' për asnjë skuadër futbolli, por për të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit. Yjet e katër kombëtarëve, Shqipërisë, Greqisë, Turqisë dhe Italisë të pas viteve 2000 zbritën në fushë për të luajtur 3 ndeshje nga 30 minuta, mes tyre dy gjysmë finale dhe një finale.

Me moton 'Luajmë për të Rindërtuar', yjet u bënë bashkë në fushën e blertë duke dhuruar atmosferë dhe emocion për të pranishmit.

Ndeshja e parë e përcaktuar me short ishte Shqipëri-Itali, e cila solli në sytë e tifozerisë shqiptare lojëtar si Altin Lala, Ervin Skela, Igli Tare por edhe Foto Strakosha. Në këtë përballje do të fitonte me penallti kombëtarja italiane, e cila më pas u triumfoi në finale ndaj Greqinë, fitueses së gjysmëfinales së dytë ku disfatë pësoi kombëtarja turke.

6100 ishte numri i biletave që u shitën për këto ndeshje, ndërsa paratë e mbledhura prej tyre do të shkojnë për të prekurit nga tërmeti.

Ora 22:02
'U kënaqa sepse kontribova për vendin tim', Rraklli pas ndeshjes së 'yjeve'. Tare: E rëndësishme kauza që na mblodhi

Në ‘Air Albania’ të premten në darkë u luajtën ndeshjet e ‘yjeve’ të kombëtareve të Shqipërisë, Italisë, Turqisë dhe Greqisë, të cilët kishin si synim bamirësinë për të prekurit nga tërmeti. Rreth 6 mijë e 100 tifozë ndoqën këto takime të cilët u luajtën në formatin dy gjymsëfinale dhe një finale nga 35 minuta secila. Shqipëria u eliminua nga Italia, e cila fitoi edhe finalen kundër Greqisë.
Protagonistë të ekipit kombëtar kuqezi pas ndeshjeve u shprehën të lumtur që morën pjesë në këtë organizim që synim kishte bamirësinë.

Altin Rraklli-ish-futbollist I kombëtares: “U knaqëm sepse po kontribojmë diçka për njerëzit. Unë jetoj jashtë ashtu si shumë ish-futbollistë të tjerë dhe nuk ishim këtu kur filluan lëkundjet e tërmetit. Është kënaqësi që dhamë kontributin tonë për aq sa kemi mundësi.”

Ilir Shulku-ish-futbollist i kombëtares: “Federata ka marrë përsipër të ndërtojë tre shtëpi të dëmtuara nga tërmeti. Kjo ishte diçka tjetër dhe pse jo në vazhdim të ketë edhe organizime të ngjashme.”

Igli Tare, ish-futbollist i kombëtares: “Kënaqësi e madhe që isha këtu sepse pata mundësinë të shikjoja shumë shokë të kombëtares që kisha kohë pa I parë, por mbi të gjitha kënaqësi për këtë kontribut sado të vogël dhe kauzën që u mblodhëm sot.

De Biazi-ish-trajneri i Kombëtares:  “Ne bëmë diçka për njerëz që kanë nevojë. Dhe besoj se kjo është gjëja më e rëndësishme. Nuk e di se sa u reklamua eventi, por ata që ishin meritojnë gjithë rrespektin sepse bënë diçka të mirë, për njerëz që sot po kalojnë një moment të vështirë.”

Andi Lila- Kryetar i SFPSH: “Një lodhje e jashtëzakonshme, por në këtë moment që konkluzioni ishte me sukses më duket vetja tre centimetra më i gjatë. Jam shumë mirë nga ana psikologjike sepse ishte shumë stress që të organizonim një ndeshje të tillë.

Kreu i sindikatës së futbollistëve preofesionistë, Andi Lila, më tej u shpreh se pas këtij organizimi tani do të fillojë të mbrojtë të drejtat e lojtarëve shqiptarë, të cilët problemin më të madh në Superligë kanë mos marrjen e pagave.

Ora 20:55
'Kryqi i kuq' në shkallët e stadiumit në ndeshjet miqësore për të prekurit nga tërmeti

Në shkallët e stadiumit gjatë ndeshjeve miqësore për të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit janë ulur edhe vullnetarët e Kryqit të kuq shqiptar, duke u solidarizuar me këtë kauzë.

Ora 20:43
Ndeshjet për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit, Italia triumfon në finale përballë Greqisë

Ndeshjet miqësore në Air Albania Stadium kanë nxjerrë fituese kombëtaren italiane. Ajo ka trumfuar 1-0 përballë Greqisë në 30 minutëshin e finales, ndërkohë që më herët mposhti në penallti kombëtaren shqiptare. Ndërsa Greqi mundi në ndeshjen e parë Turqinë me një rezultat të ngushtë 1-0.

Ora 20:41
Shqiptarja.com solidarizohet me ndeshjen e yjeve për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit

Stafi i Shqiptarja.com është solidarizuar me ndeshjet miqësore të zhvilluara mbrëmjen e sotme në Air Albania Stadium. Të ardhurat e mbledhura nga shitjet e biletave të tifozëve të pranishëm në stadium do të shkojnë për bamirësi, për të prekurit nga tërmeti i 26 Nëntorit. Tre ndeshjet nga 30 minuta secila dhuruan emocion për të pranishmit, nisur edhe nga mesazhi i vërtetë i organizimit të saj, por edhe për shkak se zbriti në fushë yjet e kombëtareve të Shqipërisë, Greqisë, Turqisë dhe Italisë të pas viteve 2000.

Ora 20:02
Yjet e Greqisë dhe Italisë përballen në finale, Emanuela Rusta arbitron ndeshjen

Përballja finale ndërmjet Greqisë dhe Italisë do të drejtohet nga Emanuela Rusta, arbitja e parë femër e FIFA-s.

Ora 19:54
Një fëmijë 'thyen rregullat' gjatë ndeshjes për bamirësi, futet në fushën e blertë për takuar Mc Kreshën

Një fëmijë është futur në fushën e blertë për të takuar artistin Mc Kresha i cili ishte në stadium për të kënduar. Menjëherë pas përfundimit të performancës ai është afruar pranë artistit duke i këkuar të bëjnë edhe një foto.

Ora 19:50
Ndeshja për bamirësi/ Ish-mesfushori i Interit i jep fitoren Greqisë përballë kombëtares turke

Kombëtarja e Greqisë ka triumfuar në përballjen ndaj asaj turke në stadiumin Air Albania, ndërsa tashmë Greqia do të përballet me Italinë. Rezultati është zhbllokuar në minutën e 32-të pas penalltisë së kthyer në gol nga Ish-mesfushori i famshëm i interit Giorgios Karagunis.

Ora 19:41
Edhe pse ka vite që ka lënë futbollin, Alban Bushi tregon aftësitë e tij (VIDEO)

Ndeshja e bamirësisë midis yjeve të Shqipëris dhe Italisë e përfunduar me fitoren e fqinjeve ka dhuruar dhe një gjuajtje 'predhë' nga ish-legjenda e kombëtares shqiptare dhe sot trajneri i moshave Alban Bushi.Për fat të keq topi përfundoi në traversën e ekipi kundërshtar, italianë.

Ora 19:02
6100 bileta të shitura për ndeshjet e yjeve në 'Air Albania Stadium', të gjitha të ardhurat shkojnë për të prekurit nga tërmeti

6100 bileta janë shitur përpara ndeshjeve miqësore të yjeve të së kaluarës në Air Albania Stadium, ndërkohë që të ardhurat e mbledhura nga shitja e tyre do të shkojnë për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ora 18:58
Ndeshja për bamirësi/ 'Legjendat' e kombëtares shqiptare eleminohen përballë Italisë në penallti

Kombëtarja shqiptare e yjeve të së kaluarës është eleminuar në përballjen miqësore ndaj Italisë fqinje në Air Albania Stadium. Koha e rregullt 30 minuta ka përfunduar me rezultatin barazim 1-1, ndërsa në goditjen e penalltive, Italia la pas Shqipërinë me rezultatin 3-2. Tashmë Italia do të përballet me një prej dy skuadrave që do të përballen në 30 minutëshin e dytë, Greqinë ose Turqinë.

Ora 18:25
Yjet e së kaluarës zbresin në stadiumin e ri kombëtar (FOTO)
Ora 18:11
Një fëmijë për çdo viktimë të tërmetit të 26 nëntorit, ceremonia hapëse e përballjes së yjeve në 'Air Albania Stadium'

51 fëmijë me tullumbace të bardha kanë zbritur në fushën e blertë para nisjes së përballjes së yjeve të Shipërisë me ato të kombëtares italiane. Pikërisht ky numër simbolik lidhet edhe me numrin e 51 viktimave që la pas tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Më pas në fushë kanë zbritur edhe yjet e dy skuadrave.

Ora 18:05
Ekipet nisin nxemjen pak minuta para përballjes, numër i vogël tifozësh në shkallët e stadiumit

Report Tv sjell pamje nga nxemja e kombëtares Shqiptare dhe asaj Italiane në Air Albania Stadium. Ndërsa në shkallët e stadiumit vihet re një numër i ulët i tifozëve.

Ora 17:59
Nga Igli Tare te Ervin Skela e Foto Strakosha, yjet që zbresin sot në 'Air Albania Stadium' përballë Italisë/ FORMACIONET

Ndeshja e parë që do të luhet në Air Albania Stadium është Shqipëri Itali. Pak momente para ndeshjes janë publikuar edhe formacionet e dy skuadrave. Ndeshjet e do të përballë në fushë yjet e e dy skuadrave që kanë luajtur për këto dy kombëtare pas viteve 2000.