Aksidentet/ Më shumë ndodhin të premteve, më pak të martave! 45-59 vjeçarët janë shoferë problematikë

Aksidentet/ Më shumë ndodhin të premteve, më pak të martave! 45-59 vjeçarët janë shoferë problematikë

Foto ilustruese

Në shkurt aksidentet rrugore u rritën 22.7% në raport me të njëjtin muaj të 2023-it. Sipas INSTAT, gjatë muajit të dytë të vitit u regjistruan 108 ngjarje rrugore.

Në janar dhe shkurt u bënë 270 aksidente dhe sipas INSTAT rritja është 57% krahasuar me dy muajt e parë të vitit 2023.

Numri i të aksidentuarve, të vrarë dhe të plagosur, ishte 149 persona në shkurt 2024. Problematikë vijon të mbetet sjellja e shoferëve në timon, e cila kap shifrën dërrmuese, ndërkohë që rritet grup mosha problematike tek 45 – 59-vjeçarët.

Numri më i lartë i aksidenteve rrugore ka ndodhur gjatë ditëve të premte, ndërsa numri më i ulët të martave. Orari 08.00 me12.00 e paradites është fasha e orarit me më shumë aksidente.

S.G/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Nga vrasja e vëllezërve Çaça tek Sadikaj dhe Edmond Papa! Kush është Adriatik Kalemi, atentatet ndaj tij dhe familjes

Nga vrasja e vëllezërve Çaça tek Sadikaj dhe Edmond Papa! Kush është Adriatik Kalemi, atentatet ndaj tij dhe familjes