Aksidentet në Kardhiq-Delvinë, PD: Kushtoi 154 milionë euro e nuk ka përfunduar, rrezikohen qytetarët! SPAK të hetojë korrupsionin

Partia Demokratike reagoi sot për aksidentet në rrugën Kardhiq-Delvinë duke thënë se ndonëse ka kushtuar 154 milionë euro, vijon të jetë e papërfunduar duke rrezikuar jetë qytetarësh. Mungesa e bordurave mbrojtëse prej betoni, si dhe e sinjalistikës rrugore janë burim i përhershëm aksidentesh, ashtu siç ndodhi dy ditë më parëthotë PD.

Në një deklaratë për mediat, nënkryetari, Roland Bejko i bëri thirrje Prokurorisë së Posaçme (SPAK) që të nisë hetimet dhe kontrollet financiare mbi ndërtimin e rrugës.

“Rruga Kardhiq-Delvinë, e gjatë 33 km, ndonëse ka kushtuar plot 154 milionë euro, vijon të jetë e papërfunduar dhe pa standardet që do duhet të kishte.

 Mungesa e bordurave mbrojtëse prej betoni, si dhe e sinjalistikës rrugore, veçanërisht në segmentin në daljen nga tuneli i Skërficës, janë burim i përhershëm aksidentesh, ashtu siç ndodhi dy ditë më parë, fatkeqësisht me pasoja fatale për jetën e shoferit ukrinas. 

Aksidenti i dy ditëve më pare në rrugën Kardhiq- Delvinë,  por edhe në rrugët e tjera si kjo, të lëna rrugëve nga Edi Rama, janë një këmbanë alarmi e korrupsionit të kësaj qeverie që duhet dëgjuar nga SPAK dhe strukturat e tjera të hetimit dhe kontrollit financiar.”- u shpreh Bejko.

B.V/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë

O’Brien nesër në Beograd për takime me krerët e Serbisë