Tragjedia me 8 të vdekur në Këlcyrë, arrestohen 2 trafikantë nga Shkodra! Emigrantët nga Pakistani, identifikohen 3

Një ditë pas aksidentit tragjik në Këlcyrë ku humbën jetën 7 emigrantë dhe shoferi shqiptar janë arrestuar dy trafikante nga Shkodra.

Me urdhër të Prokurorisë së Gjirokastrës janë vënë në pranga në qytetin e Shkodrës, Agustin Gjeta 24 vjec dhe Ramazan Dekovi 23 vjeç. Dy të rinjtë akuzohen për transportin e paligjshem te emigantëve, veper penale që parashikon dënim deri në 15 vjet burgim.

Nga hetimet e deritanishme, dyshohet se Gjeta që ka qenë dhe me parë i dënuar, i ka vënë në dispozicion makinën e tij, 24 vjeçarit Edison Bregaj, i cili humbi jetën në aksident. 

Po kështu, Dekovi, thonë burimet ishte pjese e rrjetit te trafikimit. Në kërkim është shpallur Stiliano Ndoci 24 vjeç po nga Shkodra, i cili dyshohet se ka rolin e organizatorit në këtë veprimtari kriminale.

Burimet thanë se 24-vjecari që mbeti viktimë, ka marrë emigrantët në kufirin e gjelbër të pikës kufitare “3 Urat” ne jug dhe ta tentuar t’i transportoje drejt Hanit te Hotit ne veri, kundrejt pagesës 300 euro për person. Rreth orës 02:00 të së martës, makina me Mercedes Benz në pronësi të Gjetës dhe në përdorim të 24-vjecarit Bregaj është pikasur në aksin Këlcyrë-Permet por nuk i ka ndaluar postobllokut të policisë.

Efektivët janë vënë në ndjekje, dhe nga shpejtësia tejet e lartë, deri ne 180 km/h, shoferi ka humbur kontrollin dhe makina ka rënë në shtratin e lumit të Vjosës. 

Nderkaq grupi i kriminologeve dhe specialisteve mjeko-ligjore ka kryer autopësinë dhe janë identifikuar 3 prej 7 emigrantëve që humbën jetën. Për identifikimin e të tjereve po bashëpunohet me interpolin. Burimet për Report TV thanë se të gjitha viktimat janë nga Pakistani dhe mosha e tyre është 28-32 vjeç.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 10:42
Aksidenti në Këlcyrë, Avokati i Popullit: Kambanë alarmi, të forcohen masat e kontrollit kundër emigrimit të paligjshëm

1712042577_Screenshot2.jpg

Avokati i Popullit ka reaguar në lidhje me aksidentin e rëndë që ndodhur një ditë më parë në aksin Këlcyrë-Përmet, ku humbën jetën 8 persona, 7 prej të cilëve emigrantë.

Avokati i Popullit thotë se kjo ngjarje duhet të shërbejë si kambanë alarmi për forcimin e masave ndaj kontrollit të emigrimit të paligjshëm dhe për të promovuar rrugë legale dhe të sigurta për emigracionin.

‘Avokati i Popullit ka përcjellë me shqetësim të thellë ngjarjen e rëndë të aksidentit tragjik në aksin rrugor Këlcyrë-Përmet, që solli për pasojë 8 viktima.

Emigrimi i jashtëligjshëm është një sfidë mbarëbotërore dhe çështje e ndjeshme për shoqërinë në tërësi, me të cilën po përballemi fort në dekadën e fundit edhe në vendin tonë.

Ka shumë arsye që njerëzit vendosin të emigrojnë, përfshirë shkëputjen nga konfliktet, kërkesën për mundësi të reja punësimi dhe dëshirën për të përmirësuar cilësinë e jetës së tyre dhe të familjes.

Kjo ngjarje duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për forcimin e masave ndaj kontrollit të emigrimin të paligjshëm dhe për të promovuar rrugë legale dhe të sigurta për emigracionin. Adresimi në nivel global i çështjes së migracionit duke trajtuar shkaqet në origjinë, është e vetmja zgjidhje e qëndrueshme.

Forcimi i ligjit dhe zbatimin e tij, krijimi i mundësive legjitime për emigracion dhe azil, si dhe bashkëpunimi ndërkombëtar për të adresuar shkaqet themelore të emigrimit të paligjshëm janë çështjet që duhen adresuar me prioritet.

Është e rëndësishme që politikat dhe ligjet të mbrojnë të drejtat e emigrantëve dhe të sigurojnë që ata të trajtohen me dinjitet dhe respekt. Përsa më sipër, Avokati i Popullit ka hartuar disa raporte dhe ka dhënë rekomandime ku ka adresuar çështje me rëndësi mbi këtë temë.

Kjo ngjarje duhet të na kujtojë për rëndësinë e jetës dhe nevojën për ta ruajtur dhe mbrojtur jetën njerëzore në çdo rrethanë.’- shkruan Avokati i Popullit.

M.Q./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Çufo: 04/04/2024 08:41

  Kryt nelt kapo se dojn me ba dike kurban R.D

  Përgjigju
 • Nardi: 03/04/2024 13:21

  Mirë që janë arrestuar Shkodranët?po trafikantët të Tri Urat a janë arrestuar? Po policët e kufirit të gjelbër që janë pjesë dhe lidhjet me trafikantët a janë pezulluar?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A ka qenë Vettingu i gjyqtarëve e prokurorëve proces i besueshëm?×

Lajmi i fundit

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë

Protesta dje para Bashkisë së Tiranës, ndalohet një 38-vjeçar, nën hetim 3 persona të tjerë