Aksioni në Velipojë, 627 abonentë
debitorë për dritat, 160 pa borxhe

Aksioni në Velipojë, 627 abonentë<br />debitorë për dritat, 160 pa borxhe
Ashtu siç ishte parashikuar pak ditë më parë, ka nisur aksioni i task forcës së OSHEE për evidentimin e të gjitha shkelieve të bëra me energjinë elektrike në zonat bregdetare.

Kështu, nga 788 subjekte tregatre që ushtrojnë aktivitetin në plazhin e Velipojës, 627 prej tyre janë debitorë të energjisë elektrike, ndërsa prej këtyre te fundit vetëm 45 abonentë kanë lidhur akt- marrëveshjen me OSHEE- në.

Ky fakt vertetohet nga administrator i Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, Ardian Cela, i cili së bashku me inspektorët e OSHEE-së zbarkuan në Velipojë për ndërprerjen e energjisë elektrike në të gjitha bizneseve debitore.

Sipas Celes me 80% të subjekteve tregtare që nuk paguajënë energjinë elektrike, Velipoja është ndër zonat më problematike ne këtë aspekt. 

Aksioni i OSHEE-së kundër abonentëve që spaguajne energjinë elektrike do vijojnë edhe edhe zonat e tjera te Shkodrës. Është zgjedhur pikërisht ky moment për nisjen e këtij aksoni pasi në muajt e verës ka përqëndrim më të madh të konsumatorëve pranë këtyre zonave.

Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com) 

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën me detyrim, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime

Vlorë/ U dhunua se kundërshtoi martesën me detyrim, Gjykata lë në burg babain, vëllain dhe të fejuarin! Avokatët mohojnë: Ajo ka pasur kriza eplileptike, të kryhen hetime