Zelanda e Re/ Akt makabër, Vrau fëmijët dhe i futi në valixhe, paraqitet në gjykatë nëna e tyre

Zelanda e Re/ Akt makabër, Vrau fëmijët dhe i futi në valixhe, paraqitet në gjykatë nëna e tyre

Pamje nga arrestimi

ZELANDA E RE- Një grua e dyshuar, 42-vjeç, për vrasjen e dy fëmijëve të saj, trupat e të cilëve u zbuluan në një valixhe do të paraqitet në një gjykatë të Zelandës së Re të mërkurën.

42-vjeçarja u arrestua në Korenë e Jugut në shtator, ndërsa sot u është dorëzuar autoriteteve në Auckland. Viktimat mendohet se mund të kenë qenë midis 5 dhe 10 vjeç kur humbën jetën, raportojnë mediat e huaja.

Trupat e tyre mendohet se ishin ruajtur për disa vite kur u gjetën nga një familje që bleu valixhen në një ankand në Zelandën e Re në gusht.

Arrestimi në qytetin port të Koresë së Jugut, Ulsan, erdhi pasi Interpoli lëshoi ​​një njoftim për gruan. Në atë kohë, ajo mohoi akuzat për vrasjen, duke u thënë gazetarëve "nuk e bëra unë", teksa po hynte në një makinë policie.

Tre oficerë udhëtuan në Korenë e Jugut për ta transportuar gruan nga paraburgimi në Manukau, në Auckland të Jugut, ku ajo tani po përballet me dy akuza për vrasje, tha policia e Zelandës së Re në një deklaratë.

Ministria e Drejtësisë e Koresë së Jugut tha gjithashtu se oficerët e tyre kishin siguruar "prova" dhe ia kishin kaluar ato autoriteteve në Auckland.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern tha se një marrëveshje ekstradimi midis vendeve siguronte "sistemi ynë i drejtësisë mund të funksionojë" në "një grup rrethanash tragjike".

Familja në jug të Auckland, e cila zbuloi trupat, bleu shumë gjëra, duke përfshirë edhe valixhet, në një ankand për mallra të braktisura në gusht. Familja nuk kishte asnjë lidhje me incidentin, thotë policia, dhe po i ofrohet mbështetje për shqetësim emocional.

Autoritetet deklaruan se nuk do të identifikojnë viktimat teksa hetimi është akoma në vazhdimësi, për të cilin inspektori i detektivit Tofilau Faamanuia Vaaelua tha se do të ishte kompleks duke pasur parasysh "kohën e kaluar midis kohës së vdekjes dhe kohës së zbulimit".

Si njësia e magazinimit ashtu edhe prona ku u çuan valixhet janë ekzaminuar tërësisht nga ekspertët mjeko-ligjorë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Po kaloni një fundjavë romantike, çfarë thonë yjet për ju sot

Po kaloni një fundjavë romantike, çfarë thonë yjet për ju sot