Aktakuza me 37 shkelje, Donald Trump mund të dënohet me 400 vite burg dhe gjobë prej 9 milionë dollarësh

Aktakuza me 37 shkelje, Donald Trump mund të dënohet me 400 vite burg dhe gjobë prej 9 milionë dollarësh

1686288725_donaldtrump.JPG

Në aktakuzën prej 49 faqesh kundër Donald Trump, zbulohet se ish presidenti i SHBA me qindra vite dënim dhe gjobë miliona dollarëshe për keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara.

76-vjeçari është akuzuar nga prokurori i posaçëm Jack Smith për shkelje të shtatë ligjeve të ndryshme federale mes 37 akuzave të veçanta në aktakuzë.

Sipas mediave të huaja, ka shumë mundësi dënimi, por nëse Trump i jepet dënimi maksimal për çdo akuzë dhe gjyqtari urdhëron që dënimet të kryhen në mënyrë të njëpasnjëshme, atëherë dënimi mund të jepet deri në 400 vjet burg dhe gjobë prej 9.25 milionë dollarësh.


Lajmi kryesor:

Trump nën 37 akuza për zbulimin e sekreteve shtetërore të SHBA, dokumentet e programit bërthamor i mbante në dush dhe në një sallë vallëzimi


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Atentati në Rrëshen, ja si paraqitet gjendja shëndetësore e 3 të plagosurve te ‘Trauma’

Atentati në Rrëshen, ja si paraqitet gjendja shëndetësore e 3 të plagosurve te ‘Trauma’