Akuzat e opozitës se po shpopullohet vendi/ Rama: S’është vetëm fenomen shqiptar! Shqipëria më e mirë se 7 vite më parë

1584380213_RAMA.jpg

Kryeministri Edi Rama është ndal;ur të flasë edhe për largimin e shqiptarëve, një akuzë shumë e artikuluar nga opozita, por edhe presidenti Ilir Meta. Rama tha se një fenomen i tillë nuk është vetëm shqiptar.

“Fenomeni i largimit nga vendi për një jetë më të mirë më shpejt nuk është një fenomen shqiptar por një fenomen i shtrirë jo vetëm në Evropën ish-komuniste por dhe në disa vende të BE-së. Për shembull, është shembulli i Portugalisë, që ka regjistruar në vitet e fundit një numër largimesh që është i konsiderueshëm.

Në kohën që jetojmë dhe me gjithë transformimin që ka sjellë epoka e globalizmit dhe lidhja shumë e shpejtë e njerëzve në çdo cep, në mënyrë virtuale, është shumë i madh dhe shumë tërheqës po ashtu tundimi pse duhet të rri në këtë zonë le të themi të varfër, rurale dhe të pres që zhvillimit të arrijë tek unë kur unë e gjej transformimin 2 orë larg që këtu. Nuk ka formula magjike, receta çudibërëse sepse nuk na kërkohen ne por përgjigjja është të bëjmë më të mirën tonë me sa më shumë ambicie, sa më shumë punë e durim. Edhe qeverinë gjermane ta sjellësh këtu natyrisht nuk bëhet dot. Është çështje zgjedhjeje. Ne kemi zgjedhur të përballemi me këtë sfidë transformimi. Shqipëria është shumë më mirë se 7 vite më parë në të gjitha drejtimet. Alternativa është kthim mbrapa”, tha Rama.


Lajmi kryesor:

Situata e COVID/ Rama: S’kemi planifikuar masa shtrënguese për festat e fundvitit, por s’përjashtohet si mundësi! 2 arsyet pse u mbyllën Universitet dhe jo baret


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet sjellin bilanc 'lufte' këtë fillimvit, a duhet të konsiderohen si vrasje rrugore?×

Lajmi i fundit

John

Pas Dhomës së Deputetëve, qeveria Conte merr votëbesimin edhe në Senat