Akuzat e PD/ Prokuroria nis hetimin për kryebashkiakun e Vorës

TIRANË- Partia demokratike ka vijuar denoncimin e saj në lidhje me pastërtinë e figurës së kryebashkiakut të ri të Vorës, Agim Kajmaku.

PD pretendon se Kajmaku është një person i cili është ndaluar dhe më pas është larguar nga shteti grek. Menjëherë pas denoncimit sektori i dekriminalizimit në prokurorinë e përgjithshme ka filluar hetimet për Agim Kajmakun pas kërkesës së PD për verifikimin e pastërtisë së figurës së kryebashkiakut të Vorës.

Kërkesa u ka shkuar ditën e sotme ndërsa pritet që autoritetet shqiptare të dërgojnë letërporosi në Greqi duke kërkuar të dhëna nëse Kajmaku ka qenë ose jo i dënuar në shtetin fqinj. Pak ditë më parë PD denoncoi kryebashkiakun e Shkodrës Valtrin Pjetri për të kaluarën e tij.

Pritet që në ditët në vijim të ketë dhe një përgjigje nga ana e Prokurorisë në lidhje me denoncimet e bëra nga selia blu.

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Franca del kundër Turqisë, Macron bën thirrje që të ndalojnë kërkimet për naftë në kufirin grek