Arben Kraja: Punojmë me kallëzime, jo deklarata politike! Çështja e Dvoranit, e pushuar me kohë! I përgjigjet Rama: SPAK i shkoi pas avazit armikut nr.1 të drejtësisë, Metës

Kreu i SPAK Arben Kraja dhe kryeministri Rama

Kreu i SPAK Arben Kraja dhe kryeministri Rama

TIRANË- Pas kritikave të kryeministrit Edi Rama se përse nuk ka nisur hetimet për Sali Berishës 'Non Grata', kreu i SPAK Arben Kraja thotë Prokuroria e Posaçme punon me kallëzime dhe jo deklarata politike.

"Deklaratat e Ramës? Nuk kam asnjë koment, sepse ne punojmë me kallëzime dhe jo me deklarata politike", është shprehur Kraja.

Ai është ndalur edhe te një tjetër akuzë e kryeministrit Rama, lidhur me hetimin e nisur ndaj ish-kreut të KED-së, Ardian Dovani se e gjitha ka nisur se kështu donte Ilir Meta. Në një reagim për gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta, Kraja sqaron se kjo padi është pushuar me kohë dhe fjalën e fundit e ka thënë edhe Gjykata e Apelit.

“Çështja e padisë së presidentit ndaj Ardian Dvoranit është pushuar kohë më parë dhe është lënë në fuqi dhe nga Gjykata e Apelit”, thotë Kraja.

Nuk ka munguar edhe përgjigja e kryeministrit Edi Rama i cili sërish e pyet se 'përse SPAK pse nuk ka reaguar për kampionët e korrupsionit në drejtësi'. Kryeministri shprehet se nuk i heq asnjë prejse deklaratës së tij, ku thekson se Kraja nuk duhet mjaftohet duke thënë se 'çështja është pushuar me kohë'. 

"Meqë ka marrë përsipër të sqarohet SPAKU do të duhej të sqaronte pse reagoi rrufeshëm për një kallzim absurd për një vepër penale imagjinare të njeriut të shpallur nga DASH kampion i antikorrupsionit,ndërkohë që për kampionët e korrupsionit në drejtësi s'ka lëvizur ende gishtin! Unë nuk i heq asnjë presje asaj që deklarova sot dhe nuk mjafton që SPAKU të thotë se e paska pushuar çështjen, pasi faktikisht e mori peng gjykatësin në fjalë pa asnjë arsye në botë, duke i shkuar praktikisht pas avazit Armikut NR.1 të Reformës në Drejtësi, Ilir Metës. SPAKU ka pasur, ka dhe do të ketë mbështetjen tonë të palëkundur, por Shqipëria e shqiptarët meritojnë një drejtësi të drejtë, të gjithanshme e të guximshme dhe e meritojnë atë pa humbur kohë e pa shmangur peshkaqenët me nam botëror të pushtetit gjyqësor apo politik", shkruan ndër të tjera Rama.

Ky reagim vjen pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama gjatë Asamblesë së PS, ku kritikat ndaj SPAK i përqendroi të Sali Berisha dhe Ilir Meta. Për Berishën, i kërkoi që të niste hetimet për shpalljen e tij 'Non Grata' nga SHBA-ja, teksa për Ardian Dvoranin tha se u hetua pasi kështu ka dashur presidenti. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:45
Tha se nuk heton mbi bazën e deklaratave publike, Rama-Krajës: Pse SPAK s'ka lëvizur gishtin për kampionët e korrupsionit në drejtësi?

1651837144_Screenshot1.jpg

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer menjëherë reagimit që Arben Kraja ka bërë, duke thënë se SPAK nuk nis hetimet mbi baza të deklaratave politike. Rama i kërkon llogari duke thënë se përse nuk ka reaguar aq rrufeshëm për të vënë në pranga 'kampionët e korrupsionit në drejtësi'.

"Unë nuk i heq asnjë presje asaj që deklarova sot dhe nuk mjafton që SPAKU të thotë se e paska pushuar çështjen, pasi faktikisht e mori peng gjykatësin në fjalë pa asnjë arsye në botë, duke i shkuar praktikisht pas avazit Armikut NR.1 të Reformës në Drejtësi, Ilir Metës! 

Po meqë ka marrë përsipër të sqarohet publikisht, SPAKU do të duhej të sqaronte pse reagoi rrufeshëm, për një kallëzim absurd për një vepër penale imagjinare të njeriut të shpallur nga DASH kampion i antikorrupsionit,ndërkohë që për kampionët e korrupsionit në drejtësi s'ka lëvizur ende gishtin!

SPAKU ka pasur, ka dhe do të ketë mbështetjen tonë të palëkundur, por Shqipëria e shqiptarët meritojnë një drejtësi të drejtë, të gjithanshme e të guximshme dhe e meritojnë atë pa humbur kohë e pa shmangur peshkaqenët me nam botëror të pushtetit gjyqësor apo politik", shkruan Rama.

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kali i Trojes i Berishes ne SPAK: 07/05/2022 19:17

  E kam komentuar edhe me pare dhe sot erdhi koha qe shqetesimin tim e verteton dhe vete kryeministri me gojen e tij dhe publikisht.Arben Kraja nuk ka deshire dhe vullnet qe te hape dosjet e renda 30 vjecare,qofte per Meten,qofte per peshkaqenin e lindur kriminel ne gen nga Vicidoli,pavaresisht se sic degjojme i ka ardhur dhe dosja e plote nga DASH.Megjithese s'ka nevoje ti vije dosje nga DASH-i,sepse Arben Kraja eshte deshmitar okular 30 vjecar dhe i di ne maje te gishtave krimet e Berishes ,apo korrupsionin e Metes dhe per kete ka patur dhe ka dosje e hetime qe gjenden ne organet kompetente,mjafton t'i kerkosh e t'i hapesh..Thjesht nuk do.Thjesht eshte i kapur nga ata.Thjesht vila e tij ne Lalez apo ndonje kercenim i tyre drejtperdrejt apo indirekt e bejne ate qe te duket me i dobeti prokuror edhe se A.Llalla.Me vjen keq qe e them kete.Por,te jesh personi me i vleresur i reformes ne drejtesi,te kesh pagen me te larte ne kete vend,te kesh mbeshtetjen betonarme te DASH e te BE dhe te jesh shpresa e ketij vendi dhe te shnderrohesh gradualisht ne zhgenjimin me te madh te te gjitheve eshte fatkeqesi per ne dhe turp per te.Me duket se ka ardhur koha qe te perdoren instrumentat ligjore per te hetuar mbi kete dhe pse jo,te propozohet shkarkomi i tij dhe kujtdo tjeter ne SPAK qe ka frike te hape dosjen "Banditi Vicidolas i kthyer ne Monument Kulture mbrojtur nga SPAK-u".Nuk mban me uje pilafi,sepse eshte bere supe dhe Arben Kraja na ka vene syzet te tereve e tallet me ne.Eshte ose frikacak,ose i kapur.Rruge te mesme nuk ka.Pergjigjja e tij se vepron mbi baze denoncimesh eshte feminore,justifikim i ulet per nje prokuror si ai,sepse hetimet mund ti filloje e ti beje edhe me inisitiven e tij.Kete e dime dhe ne qe nuk jemi juriste.Me llogjiken e tij te 390 vjetet e kaluara duhet te manistytohen,sepse Krajes nuk ika bere njeri kallezim? Eshte mire ky apo ka rrjedhur!Po perse u be reforma ne dre3jtesi te hetoje mbas vitit 2022 dhe sipas gustos se tij?! Ku jeton ky person?!Shqiptaret sic duket kane humbur rastin e arte qe te shpetojme nga super te korruptuarit,kriminelet e padronet e tyre qe nga koha kur u vu Arben Krja kryetar i Spakut.Spaku duhet jo vetem te duket i ndershem e i afte ,por dhe ta tregoje ate.Si ka mundesi qe Berisha perdori arsenal armesh e mjetesh kunder selise se PD-se dhe SPAKU nuk levizi as gishtin e vogel,sikur ajo ngjarje ndodhi ne ndonje film me ngjyra dhe Arben Kraja nuk e pa filmin? Me ke tallet ai.Apo dhe per kete e ka fajin Edi Rama.Mire Edi Rama,le te themi se e ka gabim,po deputetet e opozites dhe konkretisht Roland Bejko,Gjonmarkaj dhe jo vetem(pa permendur analiste te ndryshem si Fatos Klosi.Shkelqim Hajdari,apo gazetare te ndryshem qe i numerojne krimet e Berishes e korrupsionin e Metes neper studio e gazeta qe kane bere disa here thirrje te hetohet e te hapet dosja e Berishes,edhe ata te gabuar jane dhe ja fusin kot?Apo Kraja vlereson vetem gazetaret e paguar nga keta mafioze dhe TV Syri te Zenit?!Vetem "legeni"Arben Kraja e njeh ligjin ne kete vend dhe e interpreton si llastik,sic do Meta e Berisha?!!!Enough is enough Arben Kraja.Dorehiqu ose vish pantallonat e Dvoranit,te Ina Rames,te Arta Markut.Dhe te njejten gje duhet te beje dhe "motra" tjeter Olsin Cela,i cili me duket se ka ikur ne drejtim te paditur,qe kur u zgjodh,padrejtesisht e ne menyre te dyshimte kryeprokuror!

  Përgjigju
  • Arbërori: 08/05/2022 10:36

   Ti me të vertet qenka ashtu kali i Trojes e që në mbrendësi e mban Tradhtarrin më të madhë shqipfolës shqiptarë km EK Rama që e fali dhe e shiti Shqipërin dhe Kosovën tek serbi, greku , turku dhe rusi … Ky ështé ai që do arrestohet sa më par

  • Edmond: 08/05/2022 09:13

   Vllaj pusho pak se lodhi shume ju militantet Dakor me ty jemi mqs je je lodhe Po ky qe duhet gjykuar per Genocid e ka kthyer Shqiperin ne Columbi 2 Ka 3 ministra rendi qe lidhen me drogen Kjo esht qeveria e skandaleve ti thua 30 vjet bej zbritje 10 jam te partise tende hahha 20 vite llogaritu prap se nuk qeveris 20 vite Berisha , merre me qetesi vllaj .

  • Karafili: 08/05/2022 04:46

   Sa qenke lodh. Mire mor vlla ne burg dhe kokerr te burgut Berisha dhe Meta! Si thua? Po mire ketij mjeshterit bllokmen te kapjes se shtetit, Rames, nuk i takon te themi nje gjobe? Sa per muabet. Psh per skandalin trondites se te dhenave personale??? Apo hic ska pergjegjesi me tere ato deputete dhe ministra te arrestuar dhe denuar? Ore hallall Salen, ne litar.

 • Një: 07/05/2022 17:47

  Kur Spak-u nuk bën detyrën, ose ngrihen dyshime për korrupsion brenda në Spak, kush e kontrollon Spak-un? Janë bërë bacaletë e jo vegël për vendosjen e drejtësisë.

  Përgjigju
 • zahir Pajaziti: 07/05/2022 17:14

  Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme. Të arrestohen edhe ata të SPAK ut , që paguhen nga parat e shtetit, dhe abuzojn më detyren. Qeveria Italiane, kështu veproj në Sicili.

  Përgjigju
 • F-22 Raptor: 07/05/2022 16:55

  Moderatori, pse nuk i jepni komentet? Nuk besoj ka lidhje me midene tuaj!

  Përgjigju
 • Ori: 07/05/2022 16:42

  Vetingu ka heq deri tani nja 250 prokurore e gjyqtare, e SPAK duhet t'i hetoje per pasurine e te fuse ne burg ndonje. Vetingu u be per te kthyer besimin e publikut te drejtesia, jo thjesht per te pastru drejtesine. SPAK, leviz i cike.

  Përgjigju
 • LORA: 07/05/2022 16:39

  Teresisht pa rekorde punesh te kryera,A.Kraja kapet pas fjalesh.Rren vedin se mund te tallet me shqiptaret . Kryeministri dhe kryetari i PS-se eshte he tagrin e punes se vet ,me deklarimet e tij politike. Kurse ti z.Kraja n'a shet dokrra hini me pergjime telefonatash,qe ti i mat si rezultate pune.Haram te qofte rroga e majme.

  Përgjigju
  • Hektor: 07/05/2022 17:51

   Jam i djathte ne bindje dhe per kete rast fajesoj Ramen per nje arsye te thjeshte.Dy pushtetet kryesore i ka ai tashme,legjislativin dhe ekzekutivin perse duhet te interferoi tek Drejtesia qe eshte pushtet me vete apo dhe media qe eshte pushtet i katert.Ne nje shtet duhet te respektohen 4 shtyllat qe jane 4 pushtete dhe nuk duhet te nderhyj askush ne punen apo kopetencat e secilit.Jam i prirur te besoj qe ne kete rast Rama e ka me te mire por atehere ti bashkoje 4 pushtetet dhe te shpallet perandor se ashtu po sillet.

 • Populli: 07/05/2022 16:14

  Haaaaa çfare kallzimi thot ky karagjozi i shaka,26 jet njerëzish 4 te vrare ne bulevard ,ceni dia e likes vrasja ne Elbasan e doktorit thirrjet ne televizione per revolucion duhet me,trupi i Remzi Hoxhës 97 vidio 700000€e likes ,vdekja e Sokol Olldashit do me apo 3000 vetat e vrar ne 97 tragjedia e Otrantos,o Beni qe nuk hecen dot vet se kure del nga vila e gjirit te lalzit smundesh me pare rrethe e rrotull se i ke dhe komshi ata qe jan me 12 tualete dhe per macen,turp dhe vetem turp,haram i pasi rrogat qe mirni nga taksat tona,thjeshte jeni sahan lepires

  Përgjigju
  • antipopulli: 07/05/2022 18:52

   ke harruar pa permendur vilen e rames o popull firaun, po edhe vilen tende, vilen e spiropalkes, kamionet dhe avionet me drog etj etj etj

 • Miri: 07/05/2022 16:05

  Me sa dihet publikisht, Dvorani qe i vetmi burre qe i tha hapur burrit tend se eshte nje hajdut me çizme... Populli ka sy e shef se cbeni ju...

  Përgjigju
 • Afrim: 07/05/2022 15:33

  Une se kuptoj ca pret Spak. Pse se fut brenda ed ramen. Qe te gjithe e dime qe kur ishte kryebashkiak merte 200 mij euro per leje pallati. Po tos nanon pse se fut brenda, sikur se dine qe autobuzat e xhoi travel conin droge ne greqi. Inkompetent.

  Përgjigju
  • ana: 08/05/2022 10:14

   hahahahah. Une psh nuk e di qe merte ryshfet. nese ti e ditke denonco ne prokurori dhe faktoi. Biles faktet mund ti nxjers publikisht si te ta doje b***a ty. Nese nuke ke, ik e kris b****n! hahahahaha

  • Autista: 07/05/2022 16:46

   Po perpara i takon sali kriminelit qe ka lyer duart me gjak dhe shume here. Pastaj familjarve te tije me gjithe dhenderr qe jane bere miljardera pastaj Likes me gjithe Moniken qe Grabstein floririn dhe shime pislleqe te tjera

 • Arbërori: 07/05/2022 15:28

  Ahha mo duket kjart se këti km tradhtar iu ka ofruar drejtësia tek dera e tij…! Prandaj është bër si i qmendur, vetëm serbia dhe rusia mund ta shpëtojn duke i ofruar azil këti tradhtari

  Përgjigju
 • reno: 07/05/2022 14:56

  Pasi siguruan rroga maramendese SPAK po tall bythen, cfar ka bere deri tani, cfar qeshqish kane zene pervec cironkave te tipit Blloko a Bllako qe se njeh njeri.... Kue eshte floriri, ku eshte Gerdeci, ku eshte Remzi Hoxha se emri i kriminelit Gazidede vazhdon njelloj si udheheqesi i tije Sali non grata....

  Përgjigju
 • Alban: 07/05/2022 14:26

  po ti pret kallezimet, per te hetuar kriminela e ketij vendi, kaq qorr apo i paafte je? vjedhin rrjepin majtas djathtas, zaptojne toka, kane shkaterruar pasurit e shtetit, kane vrare, kane kryer tradhti kombetare nga saliu dhe femijet e tij, tek tom doshi dhe gaz paja qe blejne toka, devijojne rruge, ngrene beton duke korruptuar... dhe ti duhet te presesh kallezimin? Je vecse nje i deshtuar dhe po deshton SPAKun aty ku paten nje pike shprese gjith shqiptaret

  Përgjigju
 • Ana: 07/05/2022 14:21

  Hetimet mund te fillojne dhe pa kallzime o Beno. Mund ti fillosh me iniciative dhe kryesisht. Po kur Stopi e Fiksi nxjerrin video korrupsioni, pse arrestohen apo fillon hetimi pa kallzim? Edhe nje jurist fillestar nuk i ben keto deklarata femijesh. Leviz menderen Beno se e ke qelbur fare.

  Përgjigju
 • Lui: 07/05/2022 14:17

  Ju te SPAK doni vetem kallezime se ndryshe nuk veproni?! Atehere dorezoni detyren se nuk jeni per ate pune. Nuk duhet te levizni vetem kur ju vjen nje kallezim. Ju duhet te jeni vigjilente ne cdo levizje dhe person te dyshimte. Saliu ne fjale, apo Meta kane plot indicie per te filluar hetimet. Mjafton nje vertetim te pronesise ne Lalez te kerkoni dhe hapet kutia e pandores. Sigurisht qe nuk e kane ne emer te tyre, por pas verifikimit, do ta "haje" personi qe ka emrin ne pronesi. E keshtu fillojne te sqarohen shume gjera, sepse shume shpejt do tregohen shoket.

  Përgjigju
 • Tani: 07/05/2022 14:05

  Cfar kallximesh do ti o miljoner i spakut dosjet para sysh jane futjuni punes dhe hiqni dore nga frika dhe gjumi

  Përgjigju
 • Xxxxxxxx: 07/05/2022 14:05

  TE arrestohet dovrani nje hajdut esht..

  Përgjigju
 • eduarti: 07/05/2022 13:28

  Merni rroga me miljona dhe flini gjume o plera te drejtesise qe paguheni nga taksat tona..... Cfar doni me teper per Sali non graten, po per Like floriein, kane vrare, kan vjedhur jane me pasuri maramendese me cfar i vune me rrogat e shtetit..... vetem ne gjirin e lalezit te shkosh te shikosh vilat e tyre habitesh, te dhjefsha bllokun e monizmit...

  Përgjigju
 • Maja: 07/05/2022 13:27

  Zoti Kraja!pra meqi Presidentit paska bo ne mendje te tij, ju qenkeni te varur nga Presidenti keshtu i takon.

  Përgjigju
 • Une: 07/05/2022 13:24

  Nuk ishte deklarate politike o skuth, por nje deshmi e sjelljes se SPAK qe mori urdher nga Ilir Meta nderkohe qe ketu cdo dite vetingu po nxjerr gjykates e prokurore nga sistemi sepse nuk justifikojne pasurine. Kush beri deklarate politike departamenti i shtetit amerikan ? PS te ndroje kushtetuten kete skuthin ta heqin dhe ta dergojne ne gjyq per shperdorim te detyres. Tahiri i dhane 3 vjet per kete gje qe ishte ne post politik. Ku skuthi eshte aty te bejne punen.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

'Erdhëm ne barbarët', Report Tv sjell pamje me dron nga Bulevardi, nuk mungojnë flakadanët