Zyrtari i lartë i Vatikanit para gjyqit, akuzohet për abuzim seksual

Shefi i financave të Vatikanit, kardinali George Pell, do të dalë para gjyqit nën akuzën e ngacmimeve seksuale të kryera vite më përpara, por Pell është vetëdeklaruar i pafajshëm. Ai ka mohuar në vazhdimësi që të ketë kryer ndonjë ngacmim seksual, ndërkohë që, një gjykatës australian vendosi të martën se kishte prova të mjaftueshme që rasti të çohej para gjykatës për disa akuza, por jo për disa të tjera.

Kardinali Pell, 76 vjeç, është katoliku më i lartë në Australi dhe një nga zyrtarët më të fuqishëm në Vatikan. Ai, që konsiderohet zyrtari i tretë më i lartë i Vatikanit, u pezullua nga detyra vitin e kaluar për t’u përballur me akuzat në vendin e tij.

Në qershor, policia në shtetin e Viktorias e akuzoi klerikun me atë që ata e cilësuan si “akuzë historike”, e cila përfshin disa ankesa. Gjatë seancave paraprake të gjykatës, që zgjatën katër javë, kanë folur më shumë se 30 dëshmitarë. Shumë prej seancave ishin të mbyllura për publikun, gjë që praktikohet shumë në Viktoria për rastet e krimeve seksuale.

Kardinali Pell do të dalë tani para një gjykatësi dhe një jurie prej 12 personash në gjykatën e shtetit të Viktorias, në një seancë administrative, të mërkurën. Megjithatë, gjyqi nuk pritet të fillojë deri pas disa muajsh.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës