Alarm i kuq në Evropë, stuhia 'Eunice' vret 13 persona

Alarm i kuq në Evropë, stuhia 'Eunice' vret 13 persona

Stuhia Eunice që ka përfshirë Evropën veriperëndimore vazhdon të shkatërrojë gjithçka që i del para, ndërsa ka shkaktuar të paktën 13 viktima. Pasi kaloi Irlandën stuhia përshkoi Francën, vendet e Beneluksit për të vijuar më pas në Danimarkë dhe Gjermani, ku zona veriore u vendos në alarm të kuq.

Nga 13 vdekjet e regjistruara për shkak të Eunice, dy ishin në Poloni dhe Gjermani, 4 në Holandë, 3 në Angli dhe nga një në Belgjikë e Irlandë. Shumë nga këto vdekje janë për shkak të rënies së pemëve mbi automjete.

Në Holandë, në kryeqytetin Hagë, dhjetëra shtëpi u evakuuan nga frika se kulla e kambanës së një kishe mund të shembet. Rrjeti hekurudhor holandez u ndërpre ndërsa në gjithë zonat e prekura ka pasur aksidente të lidhura me erën e fortë dhe rënien e pemëve.

Stuhia Eunice vazhdoi të përfshijë Evropën veriperëndimore të shtunën në mëngjes me stuhi të forta që priten ende përgjatë vijës bregdetare të Gjermanisë.

Paralajmërimi i erës së forcës së stuhisë me shpejtësi mbi 100 kmh, shërbimet meteorologjike gjermane thanë se ekzistonte rreziku i shkuljes së pemëve, degëve të rrëzuara ose çatisë së dëmtuar - dhe se njerëzit duhet të shmangin qëndrimin jashtë.

“Në veçanti, ju lutemi qëndroni larg ndërtesave, pemëve, skelave dhe linjave të tensionit të lartë. Nëse është e mundur, shmangni qëndrimin jashtë”, u lutën ata.

Qindra fluturime, trena dhe tragete u anuluan në të gjithë Evropën veriperëndimore pasi erërat ekstreme nga Eunice përfshiu më pak se 48 orë pas stuhisë Dudley, e cila la të paktën gjashtë persona të vdekur në Poloni dhe Gjermani.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigrati: 19/02/2022 18:46

    Kryeqyteti i Hollandes Hage!!!!!hajde gazetar hajde dukesh si ai qe beri universitetin pa bere te mesmen,ti edhe me keq se gjeografia mesohet ne 8vjecare

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Zelensky nderon Ramën me Urdhrin e Princit ‘Jaroslav i Urti’

Zelensky nderon Ramën me Urdhrin e Princit ‘Jaroslav i Urti’