Alarm i kuq në Greqi, në 24 orë 52 zjarre pa kontroll

Alarm i kuq në Greqi, në 24 orë 52 zjarre pa kontroll

Pamjet nga zjarri në Greqi

Një zjarr masiv ka dalë jashtë kontrollit në tre fronte pranë qytetit Amfissa, në komunën Delphi të Greqisë Qendrore.

Të nxitur nga erërat e forta zjarret po përhapen nëpër ullishtet drejt manastirit të Profitis Ilias dhe gjithashtu drejt qytetit bregdetar të Iteas.

Manastiri është evakuuar, por zjarrfikësit po përpiqen të parandalojnë zjarrin që të arrijë në një rajon të pyllëzuar aty pranë.

Mbrojtja Civile ka kërkuar evakuimin e banorëve në pjesën veriore të Itea, të cilëve iu tha të niseshin drejt Kirrës.

Rreth 50 zjarrfikës me 15 makina zjarrfikëse dhe tre ekuipazhe tokësore ndihmohen nga pesë avionë.

Gjithsej 52 zjarre janë regjistruar në të gjithë Greqinë gjatë 24 orëve të fundit.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik