Alarmi/ 280 urgjenca në spitalin pediatrik vetëm në fundjavë! Diarre dhe të vjella, mjeku pediatër: Kondicioneri jo nën 24 gradë

Vetëm në fundjavë, në urgjencën pediatrike në QSUT më shumë se 280 fëmijë u paraqiten nga prindërit për ndihmë. Infeksionet virale apo të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, janë simptomat kryesore me të cilat të vegjlit përfundojnë në spital. Por e njëjta situatë paraqitet edhe në qendrat shëndetësore të Tiranës. Fluks fëmijësh të sëmurë.

Report Tv u takua me pediatrin Bektash Mandri në qendrën shëndetësore 10.

“Pjesa më e madhe e fëmijëve kanë patur infeksione të rrugëve të sipërme respiratorë që kanë qenë faringitet tonsilitet purolente ose apsesteri itonsilar qëështë interesuar me temperaturë të lartë 39-40 e vështirë për t’u kontrolluar në banesë.”

Grupmoshat më të prekura janë fëmijët 1-7 vjeç. Virozat e stinës apo laringitet nga përdorimi i kondicionerit përkeqësojnë gjendjen shëndetësore.

“Ka persona që janë me diarre dhe të vjella gasdtroenderide dhe që janë të zakonshme në këtë periudhë. Diarreja dhe të vjellat janë problematika që e dehidrojnë fëmijën dhe prindërit duhet të jenë të kujdesshëm. Një këshillë prindërve mos e çoni nën 24 kondicionerin.”

Mjekët rekomandojnë mosekspozim të fëmijëve në diell nga ora 10-17 por një nga kushtet kryesore, është ajo e ruajtjes së higjienës për t’u mbrojtur nga virozat e stinës.

A.M./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të larguar nga funksionet publike bashkëpunëtorët e ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Atentati me 2 të vrarë në Vlorë, autorët ishin maskuar me kapuça! Qëlluan me 2 kallashnikov nga 'BMW' me xhama të zinj

Atentati me 2 të vrarë në Vlorë, autorët ishin maskuar me kapuça! Qëlluan me 2 kallashnikov nga 'BMW' me xhama të zinj