Aleatët e PD negociata për të 'braktisur' grupin parlamentar të Bashës e Berishës! Bëhen bashkë Mediu, Dule, Shehi dhe Duka! Idrizi ende pa vendim

Teksa duhen edhe 2 ditë nga nisja së legjislaturës së re të Kuvendit, aleatët e Partisë Demokratike po diskutojnë krijimin e një grupi parlamentar të ndarë nga ai i selisë blu. Pasditen e sotme pritet që kreu i PAA-së, Agron Duka, ai i PR-së, Fatmir Mediu, Dashamir Shehi i LZHK-së dhe kreu i PBDNJ Vangjel Dule të takohen për të vendosur mbi planin e tyre. Mbledhja do të jetë informale.

Parimisht dakord janë pjesa me e madhe e aleateve, përveç kreut të PDIU-së, Shpëtim Idrizi, që nuk ia ka konfirmuar ende nëse do bashkohet me aleatët  e tjerë për një grup parlamentar. Për të formuar një grup parlamentar, sipas Rregullores së Kuvendit duhet që të jenë të paktën 7 deputetë.

Përveç Dashamir Shehit, Agron Dukës dhe Vangjel Dules të cilët janë të vetmit që kanë marrë mandatet e deputetit nga radhët e forcave të tyre politike, në zgjedhjet e 25 Prillit, me logon e Partisë Republikane, por në listën e PD-Aleanca për Ndryshim dolën tre deputetë: një në Tiranë që ishte z. Mediu dhe dy në Lezhë; Elda Hoti që mori mandatin e Mark Markut dhe Lindita Metalija. Sa i përket Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet duhet thënë se dhe ajo mori 3 mandatee nga listat e opozitës, dy në Tiranë Shpëtim Idrizi dhe Mesila Doda si dhe një në Qarkun e Fierit.

Duhet nënvizuar se sipas rregullores së Kuvendit edhe Lëvizja Socialiste për Integrim nuk mund të bëjë një grup parlamentar pasi mori vetëm 4 mandate nga 7 që duhen gjithsej. Ende nuk ka asnjë informacion për lëvizjet e LSI-së në këtë drejtim.

Këto lëvizje të partive të tjera opozitare në vend vijnë kur Lulzim Basha dhe Partia Demokratike gjenden në një udhëkryq pasi janë vendosur nën një presion shumë të madh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të larguar Sali Berishën nga grupi parlamentar pas shpalljes së tij 'non grata'. 

Neni 15 i Rregullores së Kuvendit që përcakton si formohen grupet parlamentare

 

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 09/09/2021 01:17

  D.m.th,e perdoren PD per te kaluar zallin dhe tani ku te kam pare!! PD-se i behet mire, se u clirua nga keta shushunja pa vlere.Te shohim do kerkojne prape koalicion me partite e medha per zgjedhjet e ardhshme,apo do dalin grup me vete.

  Përgjigju
 • AltinTop: 08/09/2021 13:16

  Filloi rritja e cmimit te pilafit me qofte.

  Përgjigju
 • Ca behet!: 08/09/2021 12:53

  Gjithe qelbesirat,me vemjet e Shqiperise turp. Vdes Majkell Xheksoni,rrojne keta vemjet..

  Përgjigju
 • Zabrahan Kasap Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 08/09/2021 11:27

  Shikoni o Shqiptar doli grupi shurupi i thartuar : Dash Rakia Shehu, Dule Ta Ngule Greku, Agron Malavitja Duka Ma Nduke, Shpëtim Vetëm Për Mua Idrizi. Mere me mënd se çfar mund të bëjn kto fundërrina të skaduar për Shqiprin e për Shqiptarët. Kta jan të dekonpozuar e të diskretituar e delet e Shqipris i votojn e pastaj vajzoin se skan me çfar të jetoin. Mos votoni bërdhok që jeta juaj të evoloi o popull karalloi.

  Përgjigju
  • Sing: 19/01/2022 12:44

   Dokort o kepi po shqipetaret e meritojne keta lloj politikanesh meqenese kane30 vjet qe I zgjedhin. Dhe keta kur gjejne kopene e deles perpara I trajtojne si kafshet. Kur populli shqipetare nuk mendon per veten e tij Shqiperine e ka marre lumi

 • Bledi: 08/09/2021 11:16

  Seline e partise bejeni tek ndonje qoftore, hahaha, votojne demokratet per Dulen , Idrizin, Duken . Dhe keta ikin. O popull vetem Edi Rama eshte burre, keta te tjeret Jane zagare.

  Përgjigju
 • opioni: 08/09/2021 10:54

  filluan sheshi keta per te mos mare mandati

  Përgjigju
 • riku: 08/09/2021 10:31

  hahah nje grup parlamentar me idriz camin dhe dule grekun votoni popull dele,,, votoni qe te marrin zyra dhe lek keta dy antishqiptaret dhe tju bejne teori si behet ky vend... turp!!!!

  Përgjigju
 • Skifteri: 08/09/2021 10:28

  Kukuvajkat!

  Përgjigju
 • Demokracia eshte e shenjte: 08/09/2021 10:27

  Aleate te stalinizmit ose neo stalinizmit quajeni si te doni,por keta nuk kane asnje impuls pozitiv asnje vlere pozitive per ti dhene kontribut shoqerise dhe vendit. Keta jane hijena qe ushqejne dhe duan te mbajne gjalle ende frymen staliniste, por koha qe jetojme i ka flakur tej ne nje qoshe te errët, andej nga kan dale..

  Përgjigju
 • Arifmetika: 08/09/2021 10:26

  Kanë të drejte Lulzim Basha eshte demokrati me I lodhur dhe i braktisi demokratet duke humbur plot 5 herë ! Perseri do humbe , prandaj me mire votoj nje kryq sesa tek Luli!

  Përgjigju
 • ALFRED: 08/09/2021 10:04

  Ne vitin 2010 ishte viti ku cmimi i miellit te bukes arriti kulmin e saj historik ne mbi 8000 leke per kv por cmimi i bukes nuk u rrit per vete faktin sepse furrat e bukes e moren parasysh kte gje thjesht ulen fitimin e tyre dhe buka nuk u rrit.Sot qe flasim , te vetmet qe paguajne cmimin e energjise me pak jane furrat e bukes me 7 leke kw kurse i gjithe biznesi me 14 leke, fakti tjeter eshte qe te gjitha furrat e bukes pervec bukes ato i kane kthyer ne embeltore dhe me te njejten pagese dritash, dhe kjo nuk e justifikon rritjen e cmimit te bukes,sepse ato po e marrin me lire cmimin e energjise.

  Përgjigju
  • Koli: 08/09/2021 16:41

   Luli je imbaruar.po nuk pati p.d.njerez po vure keta parazite.

 • Sondazhi i ditës:

  Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë