Alexei Navalny, OBSH-ja dhe Greta Thunberg nominohen për çmimin Nobel të Paqes

Alexei Navalny, OBSH dhe Greta Thunberg

Kundërshtari i Putin Alexei Navalny, OBSH-ja dhe aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg janë midis të nominuarve për Çmimin Nobel për Paqe në vitin 2021.

Mijëra njerëz, duke filluar nga anëtarë të parlamenteve në mbarë botën e deri tek ish-fituesit kanë mundësinë që të propozojnë kandidatë për këtë çmim.

Sipas një sondazhi të Reuters për ligjvënësit norvegjezë, në listën e të nominuarve përfshihen Thunberg, Navalny dhe OBSH për programin e tij COVAX për sigurimin e vaksinës anti-COVID për vendet e varfëra.

Greta Thunberg është emëruar si një ndër zdhënëset kryesore në luftën kundër krizës së klimës, ndërsa Navalny është emëruar nga akademikët rusë për përpjekjet e tij për demokratizimin paqësor në Rusi.

Në listën e të nominuarve janë të përfshirë, ish-presidenti i SHBA-së Donald Trump, NATO dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

Fituesi i çmimit Nobel të paqes do të shpallet në nëntor.

J.GJ./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Atentate mafioze dhe vrasje, a ndiheni të rrezikuar nga kriminaliteti në rritje?

Komento

Komente

  • tur: 31/01/2021 22:45

    hahahahahah ishalla e fiton ermal mamaqi

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Yllka Mujo poston foton e 'ëmbël' me mbesën, shfaqet me princeshën Geraldina në krah