Algjeria dhe Kina nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi strategjik 5-vjeçar

Algjeria dhe Kina nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi strategjik 5-vjeçar

Kina dhe Algjeria

Algjeria deklaroi të martën se ka nënshkruar një pakt të dytë 5-vjeçar të bashkëpunimit strategjik me Kinën.

Një deklaratë e Ministrisë së Jashtme tha se plani synon të forcojë bashkëpunimin dypalësh në fusha të ndryshme, duke përfshirë ekonominë, industrinë, energjinë, hapësirën dhe kulturën. Gjithashtu thuhej se pakti u nënshkrua nga ministri i jashtëm algjerian Ramtane Lamamra dhe homologu i tij kinez Wang Yi.

Ai nuk dha detaje rreth vendit të nënshkrimit të paktit, por burimet algjeriane thanë se ishte nënshkruar gjatë pjesëmarrjes së dy ministrave në samitin e klimës COP27 të OKB-së në qytetin bregdetar të Egjiptit, Sharm el-Sheikh. Pakti i parë i bashkëpunimit strategjik midis dy vendeve u nënshkrua në vitin 2014.

Në shtator 2018, Algjeria dhe Kina nënshkruan një memorandum mirëkuptimi në Pekin që Algjeria t'i bashkohet Iniciativës Kineze Belt and Road e cila ishte një plan i madh kinez që synonte ndërtimin e tregtisë dhe infrastrukturës që lidhin Azinë me Evropën, Afrikën dhe më gjerë.

Kina ka mbetur partneri i parë tregtar i Algjerisë që nga viti 2013, duke zënë vendin e Francës.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Pasi dha lajmin se do të bëhet nënë, Greta Koçi ka një tjetër surprizë

Pasi dha lajmin se do të bëhet nënë, Greta Koçi ka një tjetër surprizë