Algjeria projekt- rezolutë OKB-së: Ndaloni vrasjet në Rafah! SHBA pezullon përkohësisht ndihmat humanitare për Gazën

Algjeria projekt- rezolutë OKB-së: Ndaloni vrasjet në Rafah! SHBA pezullon përkohësisht ndihmat humanitare për Gazën

Algjeria ka përgatitur një projekt-rezolutë për Rafah, të cilën do t'ua paraqesë anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ditën e sotme (29 maj).

 Këtë e bëri me dije ambasadori algjerian, Amar Bendjama, në një komunikim që pati me gazetarët.

“Do të jetë një projekt-rezolutë e shkurtër, ka si synim ndalimin e vrasjeve në Rafah,” tha ai.

Është e paqartë se kur projekt -rezoluta do të shkojë për votim dhe nëse SHBA synon ta bllokojë atë me veto.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndaluar përkohësisht dërgimin e ndihmave për Gazën pasi skela ushtarake e sapondërtuar pësoi dëme nga moti i keq dhe baticat gjatë fundjavës’, tha një zyrtar amerikan për Al Arabiya English të martën (28 maj).

Pentagoni më vonë shtoi se skela ushtarake në brigjet e Gazës ishte hequr për riparime dhe do të kthehej pasi të riparohej në portin izraelit të Ashdod, ndërsa do të duhet rreth një javë për ta përfunduar’, u tha gazetarëve zëvendës zëdhënësja e Pentagonit, Sabrina Singh.

 

S.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Vidhte biçikleta në Tiranë, pranga 44-vjeçarit

Vidhte biçikleta në Tiranë, pranga 44-vjeçarit