Ali Ahmeti takohet me Kurtin: Përkrahim Kosovën në drejtim të zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjelltë

Ali Ahmeti takohet me Kurtin: Përkrahim Kosovën në drejtim të zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjelltë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka zhilluar sot një takim me kryeministrin e vendit Albin Kurti.

Ahmeti ka bërë të ditur se është jetike për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut të vazhdojnë rrugën e integrimit në Bashkimin Evropian.

 “Është jetike për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut të vazhdojnë rrugën e zhvillimit dhe integrimit në Bashkimin Europian duke përkrahur njëra tjetrën, prandaj sot në Prishtinë u ulëm në tavolinën e përbashkët të punës me kryeministrin Albin Kurti dhe anëtarët e kabinetit të tij qeveritar.

Me veprim institucionalisht të koordinuar do të arrijmë që për kohë të shpejtë të realizojmë projektet madhore të ndërlidhjes më efikase kombëtare mes nesh, si rrugën Tetovë – Prizren, autostradën Prishtinë – Bllacë – Shkup, kalimin e përbashkët kufitar, si dhe të intensifikojmë bashkëpunimin ekonomik dhe atë turistik mes Kodrës së Diellit dhe Brezovicës”, ka shkruar Ahmeti.

Ai po ashtu ka shtuar se vazhdojnë të qëndrojnë në përkrahje të Kosovës në drejtim të gjetjes së zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjellë.

“Vazhdojmë të qëndrojmë në përkrahje të Kosovës në drejtim të gjetjes së zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjelltë si proces i rëndësishëm për stabilitetin dhe perspektivën e zhvillimit të mbarë rajonit”, ka shkruar ai në Facebook./GazetaExpress

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Tronditëse në Argjentinë, tifozja vritet me gurë përpara ndeshjes derbi

Tronditëse në Argjentinë, tifozja vritet me gurë përpara ndeshjes derbi