Ikën Hervin Çuli, Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar

Ikën Hervin Çuli, Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar

Altin Basha dhe Hervin Çuli

TIRANË- Nga sot, në krye të Teatrit Kombëtar do të jetë Altin Basha. Vendimi është marrë ditën e sotme në Këshillin e Ministrave. Basha mundi në garë regjisorët Elma Dorezi, Kiço Londo (drejtor i Teatrit Shëtitës "Çajupi") dhe aktorin Arben Derhemi.

Hervin Çuli, i cili gëzoi dy mandate në drejtim të Teatrit Kombëtar, e deklaroi që në krye të garës, se nuk do të merrte pjesë.

“Në mbështetje të pikës 2, të nenit 100, të Kushtetutës, e të pikës 3, të nenit 9, të ligjit nr.10352, datë 18.11.2010, “Për artin dhe kulturën”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Kulturës, Këshilli i Ministrave

Vendosi
1. Z. Hervin Çuli, drejtor i Teatrit Kombëtar, lirohet nga kjo detyrë.
2. Z. Altin Basha emërohet drejtor i Teatrit Kombëtar.
Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Altin Basha më herët ka qenë administror i Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, e ndërsa karriera e tij lidhet ngushtë si regjisor prej 17 vitesh në spektaklin e humorit ‘Portokalli’. 

Vendimi i qeverisë

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • pellumbi: 12/12/2022 17:59

    i hengri gjithe keto vite,,,ky kastraveci--pijanec e bixhozci.....me kete karagjoz teatri u shemb,,dhe humbi cilesime....

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Deklaratat e Ramës për tensionet në veri të Kosovës, Gashi: Duhet të tregohej më i përmbajtur, na dhemb kur injoron Kurtin dhe Osmanin

Deklaratat e Ramës për tensionet në veri të Kosovës, Gashi: Duhet të tregohej më i përmbajtur, na dhemb kur injoron Kurtin dhe Osmanin