Ambasadori kinez Zheng Zeguang përjashtohet nga parlamenti Britanik

Ambasadori kinez Zheng Zeguang dhe mbreteresha Elizabeth II

Ambasadori i Kinës në Mbretërinë e Bashkuar i është thënë se nuk mund të jetë i pranishëm në Parlament.

Situata nisi me një reagim në mars ndaj zyrtarëve në Kinë për abuzimin e të drejtave kundër grupit pakicë Ujgur kryesisht mysliman.

Kina ndaloi ujgurët në kampe në rajonin veriperëndimor të Xinjiang, ku janë shfaqur akuza për tortura, punë të detyruar dhe abuzim seksual.

Sanksionet u prezantuan si një përpjekje e koordinuar nga Bashkimi Evropian, Britania e Madhe, SHBA dhe Kanadaja.

Kina u përgjigj me sanksionet e veta ndaj zyrtarëve evropianë.

Ajo ka mohuar akuzat për abuzim, duke pretenduar se kampet janë objekte të "riedukimit" të përdorura për të luftuar terrorizmin.

Por Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab tha se trajtimi i ujgurëve ishte "shkelje e tmerrshme e të drejtave më themelore të njeriut".

 Këtë të mërkurë ambasadori kinez Zheng Zeguang pritej që të merrte pjesë në një pritje të formuar nga paritë e Kinës. Por pas protestavekryer nga gjenocidi ujgurit, Kryetarja Sir Lindsay Hoyle dhe Lord Speaker Lord McFall e përjashtuan këtë. Ambasada kineze tha se ishte një vendim "i neveritshëm dhe frikacak" që do të dëmtonte interesat e të dy vendeve.

Ndalimi, i cili u raportua për herë të parë nga Daily Telegraph, vjen në një kohë kur tensionet mes dy qeverive janë të larta.

 

Kush janë ujgurët?

Janë rreth 12 milionë ujgurë, kryesisht myslimanë, që jetojnë në Xinjiang, i cili njihet zyrtarisht si Rajoni Autonom i Ujgurit Xinjiang.

Ujgurët flasin gjuhën e tyre, e cila është e ngjashme me turqishten dhe e shohin veten si të afërt nga ana kulturore dhe etnike me kombet e Azisë Qendrore. Ato përbëjnë më pak se gjysmën e popullsisë Xinjiang.

Dekadat e fundit kanë parë një migrim masiv të kinezëve Han (shumica etnike e Kinës) në Xinjiang, i orkestruar gjoja nga shteti për të dobësuar pakicën atje.

Kina është akuzuar gjithashtu për shënjestrimin e figurave fetare myslimane dhe ndalimin e praktikave fetare në rajon, si dhe shkatërrimin e xhamive dhe varreve.

Aktivistët Ujgur thonë se kanë frikë se kultura e grupit është nën kërcënimin e fshirjes.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e largon dot Sali Berisha nga drejtimi i PD-së Lulzim Bashën?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ambasadorja Kim në Kryesinë e Kuvendit, takim me kryeparlamentaren e re Lindita Nikolla