Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann nis punën e saj në Shqipëri, jep mesazhin e parë: Hapja e negociatave na bën më të fortë

Ambasadorja e BE-së, Christiane Hohmann nis këtë javë misionin e saj në Shqipëri. Ajo u ka dërguar mesazhin e parë shqiptarëve ku është shprehur se çelja e negociatave është një hap i madh dhe një progres për transformim të vendit tonë. 

Shqipëria sapo ka nisur një kapitull të ri në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Hapja e negociatave na afron më shumë dhe na bën më të fortë. Na ofron mundësi të shkëlqyera për të konsoliduar progresin e arritur dhe thellimin e transformimit të vendit tuaj. Unë mezi po pres të punoj me ju, institucionet shqiptare, forcat politike, shoqërinë civile dhe qytetarët për ta bërë Shqipërinë anëtare të Bashkimit Evropian”, thekson Hohmann në mesazhin e saj drejtuar shqiptarëve.'

Po kush është ambasadorja e re e BE në Tiranë?

Christiane Constanze Hohmann (lindur më 10 shtator 1964 në Potsdam) është një diplomate gjermane, e cila ka qenë ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Estoni që nga viti 2019 . Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 1983, Christiane Hohmann filloi studimet si ndërmjetëse gjuhësore për anglisht dhe frëngjisht në Berlin, të cilat i përfundoi në vitin 1988. Nga viti 1988 deri në 1991 ajo ishte studente hulumtuese për letërsinë angleze në Universitetin Humboldt në Berlin dhe më pas përfundoi shërbimin përgatitor për shërbimin e lartë të jashtëm midis viteve 1991 dhe 1993.

Pas diplomimit, ajo fillimisht u punësua në Ministrinë e Jashtme Federale në Berlin dhe nga viti 1994 deri në 1997 në Ambasadën në Shtetet e Bashkuara.  Më pas, ajo punoi përsëri në Zyrën e Jashtme Federale midis viteve 1997 dhe 2000 dhe si përfaqësuese e përhershme e ambasadorit në Kamerun nga viti 2000 deri në 2003 . Pas një detyre tjetër në Zyrën e Jashtme Federale midis 2003 dhe 2005, ajo punoi si zyrtare shkëmbimi në Komisionin Evropian në Bruksel nga 2005 deri në 2010. Më pas, ajo punoi sërish në Ambasadën në SHBA ndërmjet viteve 2010 dhe 2013 dhe, pas kthimit të saj, drejtoi një departament në Ministrinë e Jashtme Federale nga viti 2013 deri në vitin 2016. Në vitin 2016 Christiane Hohmann zëvendësoi Christian Hellbach si Ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Bosnje dhe Hercegovinë. Në korrik 2019 ajo u transferua në Ambasadën Gjermane në Talin/Estoni.

Kujtojmë se Presidenti i Republikës Bajram Begaj, pranoi dje Letrat Kredenciale nga Ambasadorja e re e Delegacionit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, Christiane Hohmann. Pasi i uroi mirëseardhjen në Shqipëri dhe siguroi për mbështetjen e tij dhe të institucioneve shqiptare, Presidenti Begaj shprehu mirënjohjen për mbështetjen politike dhe asistencën financiare që BE i ka dhënë Shqipërisë në tre dekadat e fundit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gazmendi: 06/08/2022 14:07

    Ambasador! Mirë se vini! Urimet më të mira! Mos harroni një gjë: çdo ambasador i BE-së dha "mesazh të fortë" në fillim. Pas disa kohësh ata shijuan ushqimin dhe "vere" në vend. Kur u larguan, u larguan si një “dervish i heshtur”. Askush nuk e dinte se ata u larguan. Por gratë janë ilaçi më i mirë për këta njerëz! Ambasadori amerikan Kim është një shembull i mirë. Nuk ka asnjë mënyrë për të frikësuar! Kim + Hohmann; Ju mund të jepni atë që qytetarët kanë nevojë.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

Mbytet në lumin Vjosë një 65-vjeçar, bashkëshortja: Ishte larguar që mbrëmjen e djeshme nga banesa (EMRI)

Mbytet në lumin Vjosë një 65-vjeçar, bashkëshortja: Ishte larguar që mbrëmjen e djeshme nga banesa (EMRI)