Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim: Të shkarkuarit nga vettingu të ndiqen penalisht

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim: Të shkarkuarit nga vettingu të ndiqen penalisht

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim me gjyqtarët e Komisionit të Apelimit

TIRANË- Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Yuri Kim ka reaguar në lidhje me procesin e vettingut në Shqipëri, ku thotë se është dakord që të shkarkuarit duhet të ndiqen penalisht.

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim shkruan në llogarinë e saj në Twitter se është dakord me atë që tha kreu i Grupit të Partisë Socialiste, Taulant Balla ditën e djeshme në Parlament në lidhje me procedimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të shkarkuar nga vettingu dhe se magjistratët aktual duhet të ndalojnë me pazaret me drejtësinë.

Postimi i plotë i Ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim

 

er.k./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • simpatizantet i monarkise vore: 08/11/2020 12:44

  Respekt dhe falenderime për Ambasadoren U.S. në Tiranë znj. Yuri Kim! Ajo ka dhënë ndihmë të madhe për Organët e Drejtësisë në Shqipëri. Falenderime dhe Respekt për SHBA! Poshtë skllavria e modelit komunist Lindor! Rroftë demokracia Perendimore e modelit të SHBA!

  Përgjigju
 • simpatizanti i monarkise vore: 08/11/2020 12:42

  Respekt dhe falenderime për Ambasadoren U.S. në Tiranë znj. Yuri Kim! Ajo ka dhënë ndihmë të madhe për Organët e Drejtësisë në Shqipëri. Falenderime dhe Respekt për SHBA! Poshtë skllavria e modelit komunist Lindor! Rroftë demokracia Perendimore e modelit të SHBA! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Thirrje për të qënë të vëmendëshëm ndaj bandës së krimit dhe korrupsionit të organizuar nga viti 1991-2020.... Të nderuar zonja dhe zotëri të Rinisë Demokratike në Shqipëri! Në respektë të Rinisë Demokratike të Shqiperisë pa dallim të besimit fetar dhe pa dallim të bindjës politike që Ata kanë, ju jeni e ardhmja e vendit tonë dhe e ardhmja e kombit tonë. Jeta e shqiptarve të ndershëm dhe Shqipëria është para një katastrofe dhe në rrezik e kërcenuar nga sistemi i dështuar dhe i kalbur nga krimi dhe korrupsioni i organizuar nga viti 1991-2020. Përgjegjëse kryesor është banda e krimit dhe korrupsionit e organizuar nga komunisti fanatik dhe nga terroristi Sali Berisha. Ai është koka e krimit dhe korrupsionit të organizuar në Shqipëri dhe më gjerë. Kryetrroristi i kombit për 30 vitet e fundit me partinë e tij familjare, ai ka spekulluar dhe ka mashtruar për të përfituar. PD ka luajtur rolin formal sikur ajo është një parti e të djathtës demokratike. Si rrjedhojë e veprimtarisë kriminale destabilizuese që është bërë nga PD e familjës Berisha, ajo me qëllim ka tradhëtuar elektoratin e saj, PD per 30 vite ka penguar reformat ekonomike dhe reformen demokratike në drejtësi, PD ne vitin 2017 është larguar nga Parlamenti dhe ka protestuar 6 muajë duke qëndruar në çadra në mes të sheshit Tiranë. Objektivi i tyre ishte kriminal për të destabilizuar situatën ekonomike dhe politike në vëndit tonë. Oeverisja e vëndit në Shqipëri mbeti vetëm në duartë e PS, si në qeverisjën Qëndrore dhe në bazën vëndore. PS ngeli pa një parti kontrollues opozitare. PD e Berishizmit këto veprime antikushtetuese i ka bëri për të fshehur veprimtarinë e sajë kriminale korruptive, ajo kërkonte me çdo kushtë rrëzimin me dhunë të qeverisë në Shqipëri. Objektivi final ishte për të përsëritur edhe një herë destabilizimin e vëndit tonë ashtu sikur ajo ka bërë më parë në vitin 1997. Të nderuar zonja dhe zotëri demokrate dhe socialite të moshave nga 18 deri në 30 vjeçar! Pyesni prinderit tuaj së çfarë pasoja të rënda fatale për jetën dhe për ekonominë ka sjellur rrezimi me dhunë i qeverisë shqiptar në vitin 1997!? Është e vërtetë se qeveria aktuale nuk ka nivelin e duhur demokratik sepse i mungon opozita për ta kontrolluar. Po ashtu qeveria aktuale është e bobët përballë krimit dhe korrupsionit të organizuar, por rrezimi i saj me dhunë nga gangesterizmi i berishizmit ka për të sjellur pasoja fatale për jetën dhe ekonominë për të gjithë shqiptarët e ndershëm. Gjithë shqipëtarët e ndershëm të majtë dhe të djathtë nuk kanë dëshirë të rrëzojnë qeverinë në këto situata të rënda që po kalon vëndi ynë. Nga rrezimi me dhunë i Qeverisë përfitojnë vetëm gangësterët e krimit dhe korrupsionit të organizuar. Shqiptarët për të fituar një Qeveri me të mire se kjo aktualja, kjo ralizohet vetëm nga një sistem të ri zgjedhor demokratik dhe me votime të lira demokratike të vërtete në të ardhmën. Kjo ralizohet pasi kokat e krimit dhe korrupsionit të jenë të arrestuar dhe kur pasuria e tyre të jetë sekuestruar nga Organi i Drejtësisë i ''Byrosë Kombëtare të Hetimit'' (BKH) dhe nga ''SPAK'' te cilë kanë mbështetjen e SHBA dhe të BE. Zgjedhjet e lira demokratike ralizohen vetëm pasi të jetë organizuar një parti e vërtetë e origjinës e të djathtës demokratike në Shqipëri. Kjo parti e të djathtës së vërtet do të jetë rivale dhe konkurente me PS e të majtës demokratike. Këto zgjedhje të lira demokratike do të sjellin në pushtet një Qeveri më të mirë demokratike dhe në dobi të votuesve shqiptar dhe të kombit. Poshtë tradhëtarët antikombëtar të Shqipërisë nga viti 1991 deri në vitin 2020. Këta gangëster në bashkëpunim me njeri tjetrin kanë organizuar krimin dhe korrupsionin e organizuar në Shqipëri. Rroftë Shqipëria e Lirë dhe e Bashkuar Demokratike me flamurit e Mbretit Legjendarë Gjergj Kastrioti (Skenderbeu)! (SMDSH).

  Përgjigju
 • Leone: 07/11/2020 05:23

  Po perse kur erdhi ne pushtet Trwmpi nuk erdhi me vota te vjedhura nga "kibernatiket" rusoputiniane, apo e harroi Trampuli nga bashkepunimi i djalit te tij te madh me gruan e pare? Te cilen u perballen neper gjykata rajonale? Po vodhe do te vjedhin, kjo eshte parimi i demokracise sot ne kete bote rrumpalle. Kur u dhje Amerika qe eshte bastioni i demokracise boterore, mos pyet fare Shqiperine e demokracise allallum Berishiane qe eshte nje "Katraures" e fundit te korrupsionit shteterore.....!!!!

  Përgjigju
 • Hallexhija: 06/11/2020 19:58

  Po heqim piken e zeze edhe me gjyqtaret qe kane kaluar vetingun Piken e zeze nga prokuroret dhe gjytaret qe kane kaluar vetingun po vaxdhojne akpma avaxin edhe pse jane rrogen me miljona.

  Përgjigju
 • Tirona: 06/11/2020 17:32

  Ca pret SPAKU, zgjohuni ,se mduket po enderoni rrogen e madhe qe keni duke fjetur dhe pa bere asnje pune, mesazh u dha nga SHBA me gojen e ambasadores se saj, duhen filluar arrestimet dhe denimet e ketyre gjakpirasve qe pjesa tjeter e gjyqtareve dhe e prokuroreve qe nuk jane futur akoma ne siten e Vetting-ut mos te guxojne te japin vendime te padrejta per ato ceshtje qe kane ne duar.

  Përgjigju
  • Hallexhiu: 06/11/2020 20:03

   Edhe SPAK njesoj vazhdon avazin. Te gjitha vendimet mosfillim i procedimit penal edhe per te korruptuarit e institucioneve shteterore dhe prokuroret dhe gjyqyaret e rretheve.

 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?