Ambasadori i SHBA në Beograd: Kosova duhet të pezullojë taksën që të vazhdojë dialogu

Ambasadori i SHBA në Serbi Kyle Scott

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott ka theksuar se Kosova duhet të pezullojë taksën me Serbinë në mënyrë që të vazhdojë dialogu.

Në një intervistë për mediumin serb “Kurir”, Scott ka ripërsëritur qëndrimin e SHBA-ve për taksën dhe pezullimin e saj.

 Teksa ka folur për emërimin e Matthew Palmer si i dërguar i posaçëm i SHBA-ve për çështjet e Ballkanit, tha se ky i fundit i njeh shumë mirë problemet mes Kosovës dhe Serbisë.

Palmer e njeh shumë mirë problemin mes Kosovës dhe Serbisë dhe regjionin, ai është personi ideal që do të kontribuojë në normalizimin e raporteve. SHBA-të duan që Kosova ta pezullojë taksën, në mënyrë që të rifillojë dialogu me Serbinë. Është e rëndësishme për Prishtinë që të formojë qeverinë e re, ta pezullojë taksën e të vazhdojë dialogu”, ka thënë ambasadori Scott.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Artistët shqiptarë këndojnë “Hallelujah”, perlën muzikore të Leonard Cohen!