Amnesty International: Talebanët kanë kryer masakra brutale muajin e kaluar në Afganistan

Amnesty International: Talebanët kanë kryer masakra brutale muajin e kaluar në Afganistan

Talebanët kanë torturuar dhe "masakruar" brutalisht disa pjesëtarë të pakicës kryesisht shiite Hazara të Afganistanit muajin e kaluar deklaron Organizata Ndërkombëtare Amnesty International.

Kjo sipas organizatës është një "tregues i tmerrshëm" që flet për sundimin e grupit militant sunit dhe një shenjë që talebanët nuk kanë ndryshuar pavarësisht se ata pretendojnë një gjë të tillë.

Sekretarja e përgjithshme e Amnesty International, Agnes Callamard tha se "brutaliteti gjakftohtë i këtyre vrasjeve sjellë në kujtesë veprimet e kaluara të talebanëve, dhe është një tregues i tmerrshëm i asaj që mund të sjellë sundimi taleban në Afganistan".

Në një raport të botuar më 19 gusht, Amnesty International tha se nëntë burra Hazara u vranë midis 4 dhe 6 korrikut në rrethin Malistan në provincën lindore të Ghaznit.

Fshatarët të cilët kanë thënë se pas intensifikimit të luftimeve midis forcave qeveritare dhe talebanëve, ata ishin detyruar të iknin në male për të mbrojtur veten, por kur ishin kthyer për të marrë ushqim ata ishin zënë në pritë nga militantët.

Në total thuhet se gjashtë burra u qëlluan, disa në kokë dhe tre u torturuan për vdekje, duke përfshirë "një burrë që u mbyt me shallin e tij". Komuniteti Hazara është grupi i tretë më i madh etnik i Afganistanit. Hazarët etnikë kryesisht praktikojnë islamin shiit dhe janë përballur me diskriminim dhe persekutim afatgjatë në Afganistanin kryesisht sunit.


Lajmi kryesor:

Rifillojnë fluturimet në Kabul, Biden: Kemi marrëveshje me talebanët, amerikanët do lejohen të kalojnë! OKB: Po gjurmohen bashkëpunëtorët e NATO, do ketë ekzekutime masive


  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)