Amnistia penale/ Arbi Agalliu: Të gatshëm ta votojmë në variantin e parë

Amnistia penale/ Arbi Agalliu: Të gatshëm ta votojmë në variantin e parë

Sekretari i grupit parlamentar të PD-së, Arbi Agalliu

Sekretari i grupit parlamentar të PD-së, Arbi Agalliu në një deklaratë për mediat shprehu gatishmërinë e Partisë Demokratike për të votuar projektligjin për aministinë penale në variantin e parë.

'Ndodhem sot këtu, për të bërë me dije qëndrimin e Partisë Demokratike lidhur me amnistinë penale. Partia Demokratike është e gatshme në çfarëdo lloj kohe të votojë projektligjin për amnistinë penale në variantin e parë të sjell nga qeveria dhe Ministria e Drejtësisë në komisionin e ligjeve në Kuvend. Një variant i cili nuk përfshin të gjithë ata individit që janë nën gjykim nga SPAK, apo janë dënuar nga GJKKO.', thotë Agalliu.

Nga ana tjetër, Agalliu thotë se duhet bashkangjitur këtij projektligji edhe amendamenti i PD-së për të amnistuar të gjithë protestuesit.

'Po kështu projektligjit duhet t’i bashkëngjitet edhe amendamenti i Partisë Demokratike për të amnistuar të gjithë protestuesit. Qofshin këta protestues të thirrur nga PD apo partitë aleate, apo parti të tjera politike, apo nga shoqëria civile. Kjo bëhet për arsyen e parë dhe bazike për mbështetjen e drejtësisë dhe së dyti për të amnistuar të gjithë atë kategori protestuesish të cilët kanë protestuar për një kauzë të caktuar.', shton deputeti.

Agalliu nënvizon edhe një herë se PD është e gatshme ta votojë amnistinë në në çdo moment.

'Ndaj dhe njëherë ju bëj me dije qëndrimin tonë për të votuar amnistinë penale në çfarëdolloj kohe dhe momenti duke i qëndruar këtyre parimeve.', përfundon ai.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi