Analisti i Aleancës për Teatrin që u pa krah PD-së sulmon ambasadorët: Soreca, një ambasadoruc që spërdridhet

Analisti i Aleancës për Teatrin që u pa krah PD-së sulmon ambasadorët: Soreca, një ambasadoruc që spërdridhet

Ergys Mërtiri

TIRANË- Ndonëse ndërkombëtarët janë shprehur se çështjet e rëndësishme në vend i përkasin autoriteteve shqiptare, opozita nuk i ndal sulmet ndaj tyre. Pas sulmeve që PD dhe LSI lidhur me datën e zgjedhjeve, ambasadorët janë sulmuar nga Aleanca për Teatrin dhe PD edhe për qëndrimin që ata po mbajnë për çështjen e Teatrit Kombëtar. Pedagogu dhe aktivisti, Ergys Mërtiri një ndër personazhet i parë krah PD-së për çështjen e Teatrit Kombëtar, ka reaguar pas deklaratave të sotme të ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca i cili tha se kjo është një çështje e vetë autoriteteve shqiptare. Mërtiri ka sulmuar ambasadorin e BE Soreca duke e quajtur atë ambasadoruc që spërdridhet për të dalë në mbrojtje të kryeministrit Rama.

“Një ambasadoruc si Soreca, mundohet të spërdridhet pas fjalëve për të dhënë një përgjigje as mish e as peshk për këtë çështje. Të gjitha pyetjeve për këtë çështje ai iu përgjigj me të njëjtat fjalë: “Çështja është delikate, është e politizuar, dhe duhet parë me kujdes. E rëndësishme është që procedurat e tenderit të bëhen të drejta.”

Që nuk keni turp z. Soreca, këtë e kemi parë që ditën e parë që erdhët në Shqipëri dhe duket se për këtë arsye ju kanë zgjedhur aty, por, mos na shisni pallavra duke investuar në aktivitete kulturore, duke bërë sikur e doni kulturën shqiptare, ndërkohë që heshtni ndaj një prej masakrave kulturore në mes të Tiranës. Ju lutem, mos na shisni përralla. Nëse çështja do parë me kujdes, shiheni! Apo nuk keni aftësi të jeni të kujdesshëm për sa kohë veproni kaq trashë, sa ç’jemi mësuar të të shohim në çdo deklaratë? Jeni ju që po bëni politikë dhe më e keqja, po bëni politikë të shëmtuar. Jeni ju që po spërdridheni duke mos iu përgjigjur drejt pyetjeve mbi teatrin, në mënyrë që helli juaj të mos digjet, ndërsa mishi të piqet. Pikërisht politika juaj e dështuar është një prej duarve që po e shkatërrojnë këtë vend”, shkruan Mërtiri.

Postimi i plotë i Ergys Mërtirit

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • LANGARAQ KASAP rexhep leka [ kepi ]: 30/07/2019 09:32

  Ore tipa të till si ky i ashuquajtur analist jan me shumic në Shqipri tipa byth lëpirës e servil të ndyr. Kta nga njerëz injorant e pa shkoll na u bën fillozof qē i bëri kryekrimineli Shqipris salheu me tre muaj kurs i bëri dietarët më të mbëdhenj të Shqipris. Kta tipa jan si gruri pa buk e mbajn kokēn vetëm lart se jan bosh. Me një fjal SHQIPTARÇE LANGARAQ.

  Përgjigju
 • peoples: 29/07/2019 18:05

  Nuk e imagjinoj qe ky eshte lektor ne universitet se ne profesorat as qe mund te behet fjale..ky eshte nje lepirs i peshtire larg shkences dhe mendimeve orgjinale

  Përgjigju
 • shqupist leshi me lesh dhie: 29/07/2019 17:42

  nga ketej e tutje them te nderroj profesion.qe nga momenti qe te gjithe kemi nje mendim them ti vendos vetes nje titull.nga ketej e tutje do jem analist.cfare ka ky me shume nga une?ka ber gje shkolle qe te quhet i tille?kursin e shqupit e ka mbaruar?kursin e jales a e ka bere?plazh ne det ka bere per freski truri??keshytu qe me nje kyrs nje mujor te plepat do behem dhe une analist.te dalim dhe te themi ti gjithe ndonje budallallek qe te dalim ne gazeta dhe ne tv.ah moj shqiperi ku te kane katandisur

  Përgjigju
 • asl: 29/07/2019 16:44

  O fenomen o njesh o figure o koka e shqiperise je i paaritshem je superman me nje fjale i ke te gjitha por ke nje difekt shume shume te vogel ste mbush mire pompacia.Kemi dushk dhe shkoze po shqope(analisti) eshte nje cope.

  Përgjigju
 • Sifi: 29/07/2019 16:25

  Ky analist? po ky eshte militant i thekur qe kur bie shi dhe PD thot jo eshte diell ,ky pranon se eshte diell . Tipa si ky zBushati, Rakipi dhe Lubonja te ngjallin neveri

  Përgjigju
 • Analisti: 29/07/2019 16:08

  Fytyre e vrerosur ky analisti i leshit!

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 29/07/2019 15:56

  Pak i zgjuar por shum i djallëzuar,,drejtësia do të zhduk nji her e mir tè gjith këta njerëz të ulët.e ndiejn që po iu vjen fundi prandaj përpëliten ,,

  Përgjigju
 • Populli: 29/07/2019 15:54

  Perse te flasin per fytyren tende te shpifur,i degjeneruar

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Kurti: 30 persona të armatosur rëndë janë rrethuar nga policia në Zveçan, po qëllojnë drejt efektivëve! Të dorëzohen

Vrasja e policit në Kosovë, Kurti: 30 persona të armatosur rëndë janë rrethuar nga policia në Zveçan, po qëllojnë drejt efektivëve! Të dorëzohen